Köşe Yazısı

Duyguların Mevcut Durum Analizi

 Saygı, sevgi, hoşgörü tüm güzel duygular biçare ağlamaklı durumdalar. 

Gelişen teknoloji; küçük yaştan insanları içine hapsettiği kutularda istediği gibi yoğurmuş ve eksi nesil ile yeni nesil arasında bir çağ oluşmuştur. Bu durum iki nesil arasında iletişim kopukluklarına sebep olmuş kültürel faktörlerin yeni nesillere aktarılmasına engel olmuş bireyler arasında saygı denen mühim bir faktörü çürütmüştür. Bireyden başlayan bu kültürel eksiklikler ve saygının yok oluşu topluma yansımış bir durum içindedir ve kimsenin kimseye saygı göstermediği bir hal zuhur etmiş olup sevgi denen duyguyu kör etmiştir. Toplumda bireyler sevgi duygusunu bireysel boşluktan kaynaklanan sebepler neticesinde farklı durum ve davranışlara atamış yapılması gerekenler iyilik olmuştur. Sevgi denen duygunun körelmesi çiftler arasında ilişki kopukluğu meydana getirmiş eski nesilde normal karşılanmayan durumlar bu nesilde normal olarak adlandırılmıştır. 

Bireylerin ihtiyacı olan sevgi duygusu karşılanamadığından insanlar ilgi görebilme yarışına girmiş ortaya komik ve çıplak tablolar çıkmaya başlamış durumdadır. 

Bu gidişat çok ehemmiyetli bir mesele olmuş insanlar içinde küçüğün büyüğüne göstereceği saygı, büyüğün küçüğüne göstereceği sevgi kalmamıştır. Hoşgörünün bulunmadığı toplum bir takım etnik gruplar halinde ayrışmaya başlamış birbiri ile çatışır hale gelmiştir.   

İnsanlar gittikçe robotlaşıyor ve hiçbir duygu kalmıyor bu durum böyle giderse milyarlar kadar insan içerisinde tüm bireyler yalnız yaşamaya mahkum kalacak ve kafe, restoran, vakıf, dernek gibi insanların ortak buluşma noktaları olan mekanlar kalmayacak artık herkes kendi kutusu içerisinde yaşamaya başlayacaktır. 

Benim mevcut durum analizim budur sizin görüşlerinizi merak ediyor yorum olarak dile getirmenizi temenni ediyorum.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu