Sağlık

Korona Açık Alanda Nasıl Yayılır ve Nasıl Korursunuz

Uzmanlar büyük kalabalıkların oluşacağı etkinliklerin iptal edilmesinin yeni korona virüsün daha fazla yayılmasında, mücadelede önemli bir adım olduğunu dile getiriyorlar.

Virüs grip gibi yaygın solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer virüsler gibi yayılır: öksürme, hapşırma ve nefes alma yoluyla atılan “damlacıklar” virüsü taşıyarak bulaşa sebep olur.

Yeni araştırmalar, virüsün plastik ve paslanmaz çelik gibi belirli yüzeylerde 3 güne kadar yaşayabileceğini gösteriyor.

Yeni korona virüs Türkiye ve dünya çapında yayılmaya devam ederken, neden olduğu hastalığı durdurmak için bir sonraki mücadele yeni normal yaşamın kurallarına uymaktan geçiyor.

Dünya çapında birden fazla ülke hastalığı kontrol altına almak için hükümetler, işletmeler ve kuruluşlar, geniş çaplı kamu toplantılarını iptal ederek temas miktarını sınırlamaya çalışıyorlar.

Kalabalıkları sınırlamak neden panikle değil hazırlıkla ilgilidir

Bu virüs endişe verici ve Türkiye’de yayılmaya devam ediyor ve bununla başa çıkmak için en önemli stratejimiz yeni normal kuralları olarak adlandırılan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun açıklamalarını dikkate almak ve uygulamak.

Zor zamanlardan geçiyoruz ve bu süreçte sizi anlayan ve motivasyonunuzu güçlendirmeye yardımcı olabilecek uzmanlara başvurmanız gerekebilir.

Yeni korona virüsün nasıl yayıldığı hakkında bildiklerimiz

İnsanların halka açık yerlerde diğer insanlardan 6 metrelik sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu alanlarda maskelerini kesinlikle takmalı ve kalabalık ortamlarda en az 1,5m sosyal mesafeyi korumaya özen göstermelidir. Bu durum sizi virüsün belirti vermediği kişilerden koruma noktasında ve virüsün yayılımını yavaşlatmada etkili olacaktır.

Virüs grip gibi yaygın solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer virüsler gibi yayılır: öksürme, hapşırma ve nefes alma yoluyla atılan “damlacıklar” virüsü taşıyarak bulaşa sebep olur.

Bir birey enfeksiyonu olan birine yakın olduğunda damlacıklar yoluyla virüsü alma potansiyeli vardır.

Etkinlik organizatörleri için önerilerden biri, etkinliklerin ne zaman iptal edilmesi gerektiğini belirlemektir; bu, ülke çapında birçok kuruluş tarafından açıkça dikkate alınan bir öneri.

Korona virüs, kontamine yüzeylerle de temas yoluyla yayılabilir.

Bununla birlikte doğrudan temas yoluyla bulaşma virüsün bulaşmasında önemli rol oynar.

Yüzey teması, damlacıklar havaya dağıldıktan sonra ortaya çıkabilir, yani kapı kolları, klavyeler veya sıkça dokunulan nesnelere maruz kalmak virüsün bulaşmasında etkilidir.

Halka açık yerlerde kendinizi en iyi nasıl koruyabilirsiniz?

Sonuç olarak, yaşlı yetişkinler ve ciddi kronik rahatsızlıkları olanlar (kalp hastalığı, diyabet veya akciğer hastalığı gibi) kalabalıktan ve kitlesel halk etkinliklerinden kaçınmalıdır.

Bu, sağlıklı bireylerin mutlaka yaz tatili planlarını iptal etmeleri gerektiği anlamına gelmez. Ancak herkesin güvende kalmak için yapması gereken şeyler var.

El hijyenine özen göstererek gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçınmak virüsün bulaşmasında çok önemlidir.

Kendinizi güvende tutmanın ve hastalığın potansiyel yayılımını durdurmaya yardımcı olmak için sağduyulu davranmaya 14 kurala uymaya ihtiyacımız var.

 1. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.
 2. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.
 3. Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.
 4. Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının.
 5. Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmayın.
 6. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin.
 7. Yurt dışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin.
 8. Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın.
 9. Kıyafetlerinizi 60-90°C’de normal deterjanla yıkayın.
 10. Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.
 11. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.
 12. Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın.
 13. Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.
 14. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. İhtiyacımız var ama ihtiyaçlarımıza hitap eden var mı acaba 😀 tam teçhizat ekmek almaya çıksam sokak maskesizlerle kaynıyor. Bir maske takmaktan aciz insanlar tüm bu kurallara uyabilir mi? Keşke uysalar.

 2. İhtiyacımız var ama ihtiyaçlarımıza hitap eden var mı acaba 😀 tam teçhizat ekmek almaya çıksam sokak maskesizlerle kaynıyor. Bir maske takmaktan aciz insanlar tüm bu kurallara uyabilir mi? Keşke uysalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu