Yeni Dizgiler Neler? Ne Tür Çalışmalara Odaklandık

Merhabalar, yine bir “Defterin Arka Sayfası” yazısında okurlara paylaşmak istediğim konular var.

İçerik üretmek için değil kendimi ve toplumu nasıl geliştirebilirim, insanlara ne katabilirim amacı ve gayesi ile içerik üretmeye çalışan biri olarak yaptığım çalışmalardan bahsedeceğim.

Sağlığın benim için çok önemli bir eşik ve çok önemli bir kavram olduğu sanırım artık bu defterin bir kaç sayfasını okuyan herkes tarafından anlaşılmıştır.  Sağlık kategorisinde bir konu üzerine çalışmaya başladım. Konuyu belirtmeyeceğim ama şuan için ilk üç bölümü hazır ve haftada bir bölüm olarak yayına girmeyi planlıyorum. Şuan için 4 Martta ilk paylaşımını planladığım yayının bir aksilik olmazsa her hafta yayına girerek, konuyu aktarmak ve bu konuda toplumda bilinç oluşmasına, en azından ilgili kişilerin bilgi sahibi olmasına destek olmak istiyorum.

“Kitap Atölyesi” olarak adlandırdığım dizgide tahmin edileceği üzere kitap yorumu ile alakalı yazılara yer vermeyi planlıyorum.  Bu seri için şuan üç kitap yorumu hazır ancak ilk kitabı yayına koymadan önce bir kaç kitap daha yorumu tamamlamak istiyorum. Sonrasında her hafta bir kitap olacak şekilde inşallah defterde yer vermeye ve bilgi aktarmaya devam edeceğiz. “Kitap yorumu ile ilgili diğer mecralardan bir fark olacak mı?” sorusuna ise belli bir araştırma yaptım ve gördüm ki çok başarılı kitap yorumlayan arkadaşlar var. Bizde her dizgide olduğu gibi bu kategoride de bir amaç belirledik ve bu amaç doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalıştık, umarım beğeni görür ve fayda esasını korur.

Ağaç ev sohbetleri ve kelime oyunu serisine malumunuzdur dahil oldum ama hem etkinliği takip etmek hem de etkinlik dahilindeki yazıları takip etmek biraz zorluyor olsa da bu kategorilerde yazmaya çalışacağımızı da bildirmiş olalım.

Hakkımda yazıma bakmış ve alakadar olmuş olanlar az çok hakkımda fikir sahibi olabilirler, ancak kendi bakış açımın ötesinde bu defterin felsefesi, yazarları önce çıkarmak değil, bilakis ilim yaymaktır. Sitenin aşağı kısmında içeriğimizi tasvir etmeye çalıştık. Pekala, yaptığımız ile hedeflerimiz ve amaçlarımız uyum gösteriyor mu? Bunun değerlendirmesini de yapacak olan yine en iyi okurlarımız olacaktır.

Malum açıklama: 

Bu defter, “Edebiyat”, “Kültür”, “Sağlık”, “Psikoloji”, “Kişisel Gelişim” kategorileri altında yazmış olduğumuz “Köşe Yazısı”, “Mektup”, “Şiir”, “Hikaye”, “Deneme”, “Makale” gibi metin içerikleri ve bunun yanı sıra beğendiğimiz “Müzik”, “Resim”, “Fotoğraf” vb. gibi paylaşımlara yer verdiğimiz, “Sadakanın en faziletlisi, bir Müslim’in bir ilmi alıp başka bir Müslim kardeşine vermesidir.” şiarı ile yazdığımız ve okurla paylaştığımız kristal parçalarını içerir.

Ayrıca insan psikolojisi, hayvan psikolojisi, bilimsel gelişmeler, yazı yazma bilimi ile ilgili makale ve içerikleri takip etmeye çalışıyorum. Bu konularda da inşallah güzel derlemeler yapmaya çalışacağım. Daha doğrusu çalışıyorum, olgunlaştığında ömrümüz olursa paylaşacağım.

Okurlarımızın demografisine baktığımda, genel kitlenin orta yaş gurubu (25 – 55 yaş aralığı) olduğunu gözlemliyorum. Bu da orta yaşların başlangıcında biri olarak kendi yaş kitleme  hitap etiğimi ve edebildiğimi gösteriyor diyebilirim. Bu sebepledir ki defterimize en az uğrayan genç nesli kazandırmak için çabalayacağım. Bunda genç kitlenin artık daha az okuması ve farklı mecralara yönelmesinin de payı var. Ben bu hususta gençlerimizin bu tarafa doğru yönlenmelerinin gençlere daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum.  (kendim için söylemiyorum, top yekûn blogger camiası için söylüyorum.) Bu konuyla ilgili ne yapılabilir, hatta bu konu haftalık sohbet konularından biri bile olabilir, böylelikle faklı görüşleri görmüş oluruz, sizlerin fikirlerinizi yorum olarak bekliyorum.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .