Min An adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Blogger Gören Masum Köylünün Derdi Yazıyı Bastırır

Yanlış kaynaktan beslenen akıl bünyeye ziyandır.

Hep kendimden bahsettim şu sıralar. Bu yazımda blogger camiasından bahsetmek istiyorum. Bilmiyorum şu sıralar dertliyim belki yine konuyu kendime getiririm. Şimdiden yanlış bir söz edersem affola.

Bloggerlar arası malum ziyaretler çok keyifli ve samimi geliyor ama bazı samimiyetsizler ve gevşekler (kibar olamayacağım kusura bakmayın) blog altlarını reklam alanı gibi kullanıyor. Yıllardır defterde yazıyorum daha hiçbir yazının altına davet yorumu atmadım. (Eğer öyle bir şey yaptıysam alta yazsın özür yazısı yazıcam.)

İçeriği okurum kendi yazmış olduğum içeriklerle bağlantısı olursa bahsederim. Bu zaten olası bir durumdur, bunlara bir lafım yok.

Ancak bazı tipler, çok garip ya hiç içeriği dahi okumadan alta blog linkini paylaşıyor veya link paylaşmadan davet yazıyor. Bari içerik ile ilgili bir yorum yap sonra davet yaz, o da yok. Açıkcası böyle yorumları onaylamıyorum. Çünkü ya öncelikle sorarlar dimi sen kimsin. Bir nevi reklam yapıyorsun. Size gelseler bir ürün verseler deseler bunu tanıt ne olduğuna bakmaz mısınız? Ben niye böyle bir yoruma göz yumayım. Bu durum beni gerçekten rahatsız ediyor.

Daha yakın zamanda yine böyle kimdir bilmiyorum bir arkadaş anlaşılan blog kurmuş yazının altına yorum atmış. Son içeriklerimi okuyanlar bilir nasıl bir süreçten geçtiğimi, yine böyle bir yazının altına bu şekilde yorum atmış.

Ya, bu sizce küfür gibi bir şey değil mi? Bana ne kardeş öl geber ama gitmeden benim siteye bir uğra der gibi …

Neyse, bu durum karşısında ki tavrım bilinsin, istedim.

Yeni içerikler geliyor mu?

Şu sıralar tedavi işleri bir hayli beni yordu. Yazmak kavramından pek uzaklaştım hayliyle içerik oluşturmakta zorlanıyorum.

Ancak bilen bilir adına şiir denen ama şiirle alakası olmayan metinler karalıyorum. Bunlardan baktım geçmişte ve bu süreçte yazdığım da var onlardan yakın zamanda yayınlamaya başlamayı düşünüyorum.

Bu dönemde yazmak işi zahmete girdiği gibi okumakta zahmet oldu pek fazla kitap okuyamadım ama müzik dinlediğimi söyleyebilirim. Bu sebeple bakalım bir kaç müzik derleme yazısı çalışması yapmayı planlıyorum.

Sağlık kategorisi altında ‘Her Lokmada Ölüyoruz’ serisi yarım kalmıştı. Onun devamını yazmaya başladım. İnşallah, bu seriyi tamamlayacağım. Çünkü benimde hayatımı derinden değiştiren ve bugün burada oturup içerik üretebilmemi sağlayan sebeplerden biri bu içeriklerde bahsettiklerimdir.

Yazı altına yapılan yorumlara bir hayli gecikiyorum. Açıkcası birazda bu süreçte asosyalleştim ve hatta sosyal olmaktan korkar da oldum. Sanırım olası bir muhabbet korkusu sarıyor içimi bilmiyorum. Henüz keşfetmedim. Keşfetmiş olsam geçtiğimiz ağaç ev sohbetleri yazımda bahsederdim.

Son olarak bazı blogger arkadaşlara anlam veremiyorum. Blog adımı önceden profil adımda da kullanıyordum. O zaman erkek kız direk tabi anlaşılmıyordu. Ama şimdi öyle değil. Hatta beni başlarda kadın zannedenlerin de olduğunu biliyorum. (Gariptir yazı altlarında adım yazıyor ve hakkımda yazısında hep resmimde vardı. Olacak ki bakmamış veya gözünden kaçırmışlar.) Bu sebeple cinsiyetçi bir tavır aldıklarını hissettim. Bunu takınmalarına sebep olan hastalıklı ruhlarını tedavi etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Dinimizce yabancı kadın erkeğin muhabbetinin sınırları olmalı, evet, ama bu bahsettiğim kişiler böyle kimlik profili olan insanlar olmaması yanı sıra bu mecranın zaten münasebetsiz bir muhabbete kimseyi sürükleyeceğini de düşünmüyorum.

Dini paylaşımlardan dolayı defteri aralamaktan korkanlar da var tabi, onlara diyecek tek söz Allah ıslah etsin, kalplerine ilim, irfan nakşetsin ve doğru yolu onların önlerine sersin. 🙂

Neyse, ‘Zerre küllün aynasıdır. – Hz. Muhammed (sav)’ siz bu hadisi düşüne durun çünkü gelecek yazılarıma bu hadis önderlik edecek, yol gösterecek, inşallah.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

7 yorum

 • Paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Güzel konulara değiniyorsunuz. Emeğinize sağlık.
  Doğrudan link paylaşanları ben de yayınlamıyorum. Bir de dediğiniz gibi içeriği hiç okumadan yorum yaptıklarını düşündüğüm kişiler var. Sonuçta kimse yorum yapmaya zorlanmıyor, okumayacaklarsa yorum da yapmasalar keşke. Bir şey de diyemiyorsun ki.

 • Bazı şeyleri görmezden gelmek en iyisi sanırım. Hoş değil ama bir miktar tolare edilebilir gibi geliyor bu okumadan gelen davetçiler 🙂 Bloglardan herkesin farklı beklentileri olabiliyor .

  Her zaman aynı ruh halinde olmayabiliyor insan, bu yüzden yorumlara dönüş yapılmaması bir ölçüye kadar kabul görebilir gibi geliyor bana. En azından ben öyleyim ama dozu ve ölçüsü var tabi.Naçizane tavsiyem böylesi bir sosyalleşme korkunuz varsa, onu en kısa sürede üzerinizden atmaya çalışın 🙂

  İyi haftasonları

 • Son zamanlarda bana da benzer şekilde uğrayanlar oluyor.. Paylaşımlarınız son derece güzel, siz doğru olduğuna inandıklarınızı kaleme alıyorsunuz ve gerisi çokda önemli değil bence:-)

 • Dini içerikli blogların çok ziyaret edilmediğini ben de yıllarca müşahede edenlerdenim. Olsun ben öncelikle kendim için yayınlıyorum. Arasıra yazılara baktığım oluyor. Ayrıca okuyanlar da sağolsun.

 • geçmiş olsun, hımms, ilginç iki eleştiri, ilki, bazen oluyor işte dolaşıp herkese aynı yorumu yapıp bloguna okur isteyenler ama onlar zaten pek okur çekemiyor kendine, ikinci eleştirin ise bak buna hiç dikkat etmemişim, bunu da öğrenmiş oldum 🙂

 • Okumadan davet edenler de olabiliyor, ben kibarca önce okuyup yorum yapsaydınız iyi olurdu diyorum. Çok da takılmamak lazım. Eskiden beri blog yazanlar, yada blog yazmayı şevkle yapanlar böyle davranmıyorlar. Silebilirsin o tür yorumları en güzeli.
  Diğer söylediğine de hiç rastlamadım. Bloggerlar genellikle seviyeli insanlar. Neden cinsiyetçi bir tavır takınıldı anlayamadım. Bunu sana direkt söyleyen oldu mu?
  Salğlıkla ilgi yazılarını da merakla bekliyorum.

 • Blogunuzu daha yeni keşfettim sanırsam. Neden hasta olduğunuzu bilmiyorum ama geçmiş olsun. Yazınızı fazla sitemkar buldum açıkcası.. Eee doğru yanları da var tabii 🙂

Beni takip et

Sosyal ağlar...