بِسْــــــــــــــــــــــمِ ﷲِالرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
Bismillahirrahmanirrahîm

Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim, şu mübarek kelime İslâm nişanı olduğu gibi bütün mevcudatın lisan-ı haliyle vird-i zebanıdır. - Said Nursi

Cömert Bilge mahlası 2009 yılında yazarlarımızdan olan Arif Kerim Çalışkan (kurucu) tarafından lise okul döneminin ilk yıllarında kullanmıştır. Mahlası yazar kendisini temsil etmesi için seçmediğini ve bugünde bizim Cömert Bilge yazarları olarak benimsediğimiz görüşü bize sunmuştur. Cömert Bilge; yazarlarımızı temsil eden değil, hayal dünyamızda şekillendirip takip ettiğimiz bir yol göstericidir. Ulaşılmak istenen bir hedeftir. Örnek aldığımız önderimize gönlünü vakfetmiş, zatı muhteremler, yazarlar ve sanatçıların karışımından oluşan bir hayali karakteri temsil eder. Ulaşılması zor ve güzel bir hedef değil midir “bilge” biri olmak! Ve edindiği bilgi ve tecrübeyi paylaşan “cömert” bir birey olmak! İşte, bu mecranın yazarlarının altındaki dinamik eser çıkarma anlayışı buradan gelmektedir. Gönlümüzde yaşlandırdığımız bu ihtiyarın nasihatleri doğrultusunda gelişen nesirleri ve şiirleri siz değerli okurlarımıza bu mecra üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.

Cömert Bilge mecrası 2011 yılında kurulmuş olup ardından farklı mecralara yayınlarını taşıyarak yayın hayatına devam etmiştir. Bu süreçler içerisinde birçok karar alarak çok farklı işlere imza atan bu mecra son olarak şuan görüldüğü halini alarak yayın hayatına devam etmektedir. Geçmiş içeriklerinin birçoğu farklı sebeplerle kaybolmuştur. Birçoğu da yazarlarımız tarafından silinmiştir. Şuan bu mecrada 2013 yılından başlayarak günümüze kadar paylaşımlar ve birikimler bulunmaktadır. Mecramızda bulunan içerikler çok azınlık olarak yazarların görüşlerini barındırarak oluşturdukları derlemeleri içerir. Geri kalan tüm içerikler tamamen yazarlarımıza ait özgün içeriklerdir ve başvurulmuş olan kaynaklar açıkça belirtilmiştir. Bu mecra yayın hayatına kendini geliştirerek devam edecektir.

Söyle aşksız bir kalbin, atmayan ölü bir kalpten ne farkı vardır?
Söyle çürümüş kalpten insana ne fayda vardır?

Oku! Aşkın ateşi, yakacağı iki göz.
Açık ve seçik, çözül dizlerim.
Titrer arş-ı ala, lal kalır diller.

Oku! Dağ kadar boy varır mı göğe?
Kalpte çıban çıkmış bilirim.
Batar güneş kararır ufuklar.

Kork! İlm-ül yakin. Kork! Ayn-ül yakin. Kork! Hakk-ul yakin.
Bil! İlm-ül yakin. Bil! Ayn-ül yakin. Bil! Hakk-ul yakin.

Arif Kerim Çalışkan

Bu defter, 'Edebiyat', 'Kültür', 'Sağlık', 'Psikoloji', 'Kişisel Gelişim', 'Doğa', 'Tarih', 'Bilim', 'Hayvan Bilimi' kategorileri altında yazmış olduğumuz 'Deneme', 'Köşe Yazısı', 'Makale', 'Mektup', 'Şiir', 'Hikaye' gibi metin içerikleri ve bunun yanı sıra deneyimlediğimiz 'Kitap', 'Film', 'Müzik', 'Resim', 'Fotoğraf' gibi paylaşımlara yer verdiğimiz, yazarlarımızın kendi hayatlarını aktardıkları, özgün yazı içeriklerini “Sadakanın en faziletlisi, bir Müslim'in bir ilmi alıp başka bir Müslim kardeşine vermesidir.” şiarı okurla paylaştığımız kristal parçalarını içerir.

“Ya ilim vericisi ol, ya ilim alıcısı; yahut sade dinleyici veya sevgi gösterici ol; beşincisi olma ki, helâke gitmeyesin!” – Hadis 31, Nur Harmanı, Necip Fazıl

Bu defterin gayesi, çoğu yazımızda değinmeye çalıştığımız, okumak, okumak, okumaktır.

Birinci okumak:  Kitabı Hakikati okumaktır.
İkinci okumak:    Kainatı okumaktır.
Üçüncü okumak: Kendini okumaktır.

Bu mecra yayın hayatına devam ettikçe, yazarlarımız, inşallah bu değirmende bir kova su olmak nispeti ile bu üç başlık altında dizgiler oluşturup yayınlamak gayreti içerisinde olacaktır.

“Uyanık olunuz! Şüphesiz dünya değersizdir. Dünyada olan mal mülk de kıymetsizdir. Ancak Allah Teâlâ’nın zikri ve O’na yaklaştıran şeylerle, öğretici ve öğrenici olmak müstesnadır.” (Tirmizî, Zühd 14) 

İnsan okumayı elden bırakmamalıdır, ancak insan aynı zamanda kendini doğru ilimle meşgul etmeli ve boş malayani işlere gönül vermemelidir. Bu doğrultuda insanlık adına dair yazılar, yaşantı biçimleri, doğa ile özleşen paylaşımlar, farklı fotoğraf albümleri, videolar, genel kültürünüzü artıracak, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, insan ve hayvan sağlığı konularında bilgilenmenizi sağlayacak farklı bilgi ve içeriklerle donatılmış olan bu defterde her bir paylaşımdan bir şeyler öğrenmenizi, öğrenirken eğlenmenizi, tebessüm ile düşünmenizi temenni ederiz.

“Dinimiz aşk dini, ahlakımız aşk ahlakı olduğu gibi, nizamımız da aşk nizamıdır; İnsan, sevdiğiyle beraberdir.– Hadis 23, Nur Harmanı, Necip Fazıl

Cömert Bilge defterinin sayfalarını gezen okurlarımız bilmelidirler ki güzel ahlak İslam'ın malıdır. Bu değere sahip çıkmak ve İslam'la ahlaklanmak gereklidir. Bugün ilkel veya modern bir çok toplumun yaşam biçimleri incelendiğinde görülecektir ki İslam'ın olduğu topluluklarda, kültürler aynı olsa dahi daha temiz ve daha güzel ve daha ahlaklı bir yaşam vardır. Bunu her insan bu çağda birçok belgesel vb. medya içeriğinde gözü ile görerek tatbik edebilir.  Bunun daha anlaşılır şekilde gözlemlenmesi için defterimiz yazarları bu konuyu yazılarında dünya yaşamlarına değinerek okura aktarmaya çalışmak gayesinde olacaktır.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sözünün iyi anlaşılması için konuşmasını üç defa tekrarlardı. Bir topluluğun yanına varıp onları selâmlayacağı zaman üç defa selâm verirdi. (Buhârî, İlim 30, İsti’zân 13)

Bu dava ile ayağa kalkan ve diriliş yolundan bir kılavuz olmak gayretine bürünen bu defter ve yazarları umarız amaçları doğrultusunda hizmet etmeyi başarır. Bu gayeye paydaş olan kardeşlerimiz bilmedir ki, ilim okumak ve yaymak öyle kolay iş değildir. Bu işi yaparken din adına konuşmak ise çok büyük bir hatadır. Biz Cömert Bilge yazarları olarak ancak bir ilme ve bilme dayandırarak olaylara açıklama getirir ve bunun anlaşılabilir olması ve herkes tarafından anlaşılması için mücadele edeceğiz.

Cömert Bilge Defterinde yazılmış olan tüm yazılar, yazarların kendi kişisel not defterlerine aldığı bilimsel temelli notlar biçimindedir. Bu sebeple paylaştığı bilgilerden yazarlarımızın kendisi sorumludur ve bir öğretici olmak iddiasında değildir. Yazarlarımız sadece kendi edindikleri bilgi birikimlerini ve tecrübelerini okurlarımızla paylaşır.  Yazarlarımız kişi fark etmeksizin her insanın bir başka insana katabileceği bir şey olduğuna inanır ve bu görüşle elindeki 'kristal parçalarını' siz değerli okurlarımızla paylaşır.  Bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Takipte kalın, sağlıcakla kalın.

SOSYAL MEDYA HESAPLARIKURUMSAL LOGOLARIMIZ