Kitap

Bir Çöküşün Öyküsü [Stefan Zweig]

ORJİNAL ADIGeschicte Eines Untergangs
YAZARStefan Zweig
KATEGORİModern Klasikler
DİLİAlmanca

AÇIKLAMA

Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikânesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.

KİŞİSEL YORUM

Beni etkileyen nadide yazarlardan biridir Stefan Zweig, kaleme almış olduğu bu çöküş öyküsü hakkında pekte söylenecek sözde yok aslında, kitap vermek istediği mesajı açıkça veriyor ki yazarımız ana mesajını da kitap içerisinde kaleme almış.

“O da kadınların çoğu gibi tümüyle başkalarının ruh halinden beslenirdi. Arzulandığı zaman güzeldi, zeki insanların arasında nüktedandı, gururu okşandığında kibirliydi, sevildiği zaman aşıktı.”

“Evde bir ölü yaşıyor, fark etmiyor musunuz?”

“Bir an, tüm sesler kesildi. Herkes hayrete düşmüştü, çünkü ölüm kelimesi sarhoş bir insanın dahi yüreğine hançer gibi saplanırdı.”

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu