Hakkımızda

بِسْــــــــــــــــــــــمِ ﷲِالرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

Bismillahirrahmanirrahîm

Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim, şu mübarek kelime İslâm nişanı olduğu gibi bütün mevcudatın lisan-ı haliyle vird-i zebanıdır. – Said Nursi

Hepimiz yaşamaya masumane düşüncelerle ve masumane duygularla başlıyoruz. Sonra önümüze her sunulanla kirleniyor kelimeler ve farklılaşıyor hayat. Dünya kimimize hep gülüyor, kimimize ise hep ağlıyor. Bu çileli dünya hayatı içinde pek azımız gerçek mutluluğu yaşıyor. Bunun sebebi biraz da kendi kişisel gücümüzün farkına varamıyor oluşumuz. Bu defter ve Cömert Bilge bir çok alanda kişisel gücümüzü geliştirmeyi amaçlıyor. 

Cömert Bilge ismi 2009 yılında yazarlarımızdan olan Arif Kerim Çalışkan (kurucu) tarafından lise okul döneminde kullanmıştır. Cömert Bilge’yi yazar kendisini temsil etmesi için seçmediğini ve bugün de bizim Cömert Bilge yazarları olarak benimsediğimiz görüşü bize sunmuştur.

Cömert Bilge Kimdir, Nedir?

Cömert Bilge, hayal dünyamızda şekillendirip takip ettiğimiz bir yol göstericidir. Ulaşılmak istenen bir hedeftir. Örnek aldığımız önderimize gönlünü vakfetmiş, zatı muhteremler, yazarlar ve sanatçıların karışımından oluşan bir hayali karakteri temsil eder. 

“Ulaşılması zor ve güzel bir hedef değil midir “bilge” biri olmak! Ve edindiği bilgi ve tecrübeyi paylaşan “cömert” bir birey olmak!”

Yazarlarımızın dinamik eser çıkarma anlayışı buradan gelmektedir. Gönlümüzde yaşlandırdığımız bu ihtiyarın nasihatleri doğrultusunda gelişen nesirleri ve şiirleri siz değerli okurlarımıza bu mecra üzerinden aktarmaya devam edeceğiz.

Cömert Bilge Blogun Geçmişi

Cömert Bilge mecrası 2011 yılında kurulmuş olup ardından farklı mecralara yayınlarını taşıyarak yayın hayatına devam etmiştir. Bu süreçler içerisinde birçok karar alarak çok farklı işlere imza atmıştır. Geçmiş içeriklerinin birçoğu farklı sebeplerle kaybolmuştur. Birçoğu da yazarlarımız tarafından silinmiştir. Şu an bu mecrada 2013 yılından başlayarak günümüze kadar paylaşımlar ve birikimler bulunmaktadır. 

Defterde Ne Bulacaksınız?

Söyle aşksız bir kalbin, atmayan ölü bir kalpten ne farkı vardır?
Söyle çürümüş kalpten insana ne fayda vardır?

Oku! Aşkın ateşi, yakacağı iki göz. 
Açık ve seçik, çözül dizlerim.
Titrer arş-ı ala, lal kalır diller. 

Oku! Dağ kadar boy varır mı göğe? 
Kalpte çıban çıkmış bilirim. 
Batar güneş kararır ufuklar.

Kork! İlm-ül yakin. Kork! Ayn-ül yakin. Kork! Hakk-ul yakin.
Bil! İlm-ül yakin. Bil! Ayn-ül yakin. Bil! Hakk-ul yakin.

Arif Kerim Çalışkan

Bu defter, ‘Sanat’, ‘Hayat’, ‘Sıhhat’, ‘İzahat’ kategorileri altında yazmış olduğumuz ‘Köşe Yazısı’, ‘Makale’, ‘Şiir’, ‘Hikaye’ gibi metin içerikleri ve bunun yanı sıra deneyimlediğimiz ‘Kitap’, ‘Film’, ‘Müzik’, ‘Resim’, ‘Fotoğraf’ gibi paylaşımlara yer verdiğimiz, yazarlarımızın kendi hayatlarını aktardıkları, özgün yazı içeriklerini “Sadakanın en faziletlisi, bir Müslim’in bir ilmi alıp başka bir Müslim kardeşine vermesidir.” şiarı okurla paylaştığımız kristal parçalarını içerir.

Defterin Amacı

“Ya ilim vericisi ol, ya ilim alıcısı; yahut sade dinleyici veya sevgi gösterici ol; beşincisi olma ki, helâke gitmeyesin!” – Hadis 31, Nur Harmanı, Necip Fazıl

Bu defterin gayesi, çoğu yazımızda değinmeye çalıştığımız, okumak, okumak, okumaktır.

Birinci okumak:   Kitabı Hakikati okumaktır. 

İkinci okumak:     Kainatı okumaktır.

Üçüncü okumak: Kendini okumaktır.

Bu mecra yayın hayatına devam ettikçe, yazarlarımız, inşallah bu değirmende bir kova su olmak nispeti ile bu üç başlık altında dizgiler oluşturup yayınlamak gayreti içerisinde olacaktır.

“Uyanık olunuz! Şüphesiz dünya değersizdir. Dünyada olan mal mülk de kıymetsizdir. Ancak Allah Teâlâ’nın zikri ve O’na yaklaştıran şeylerle, öğretici ve öğrenici olmak müstesnadır.” (Tirmizî, Zühd 14) 

İnsan okumayı elden bırakmamalıdır, ancak insan aynı zamanda kendini doğru ilimle meşgul etmeli ve boş malayani işlere gönül vermemelidir. Bu doğrultuda insanlık adına dair yazılar, yaşantı biçimleri, doğa ile özleşen paylaşımlar, farklı fotoğraf albümleri, videolar, genel kültürünüzü artıracak, kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, insan ve hayvan sağlığı konularında bilgilenmenizi sağlayacak farklı bilgi ve içeriklerle donatılmış olan bu defterde her bir paylaşımdan bir şeyler öğrenmenizi, öğrenirken eğlenmenizi, tebessüm ile düşünmenizi temenni ederiz.

“Dinimiz aşk dini, ahlakımız aşk ahlakı olduğu gibi, nizamımız da aşk nizamıdır; İnsan, sevdiğiyle beraberdir.” – Hadis 23, Nur Harmanı, Necip Fazıl

Cömert Bilge defterinin sayfalarını gezen okurlarımız bilmelidirler ki güzel ahlak İslam’ın malıdır. Bu değere sahip çıkmak ve İslam’la ahlaklanmak gereklidir. Bugün ilkel veya modern bir çok toplumun yaşam biçimleri incelendiğinde görülecektir ki İslam’ın olduğu topluluklarda, kültürler aynı olsa dahi daha temiz ve daha güzel ve daha ahlaklı bir yaşam vardır. Bunu her insan bu çağda birçok belgesel vb. medya içeriğinde gözü ile görerek tatbik edebilir.  Bunun daha anlaşılır şekilde gözlemlenmesi için defterimiz yazarları bu konuyu yazılarında dünya yaşamlarına değinerek okura aktarmaya çalışmak gayesinde olacaktır.

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem sözünün iyi anlaşılması için konuşmasını üç defa tekrarlardı. Bir topluluğun yanına varıp onları selâmlayacağı zaman üç defa selâm verirdi. (Buhârî, İlim 30, İsti’zân 13)

Bu dava ile ayağa kalkan ve diriliş yolundan bir kılavuz olmak gayretine bürünen bu defter ve yazarları umarız amaçları doğrultusunda hizmet etmeyi başarır. Bu gayeye paydaş olan kardeşlerimiz bilmedir ki, ilim okumak ve yaymak öyle kolay iş değildir. Bu işi yaparken din adına konuşmak ise çok büyük bir hatadır. Biz Cömert Bilge yazarları olarak ancak bir ilme ve bilme dayandırarak olaylara açıklama getirir ve bunun anlaşılabilir olması ve herkes tarafından anlaşılması için mücadele ederiz.

Geleceğe Bakışı

Günümüz çağı, her geçen gün hız kazanarak bir önceki günden ayrışıyor. Her dönem, her ay, her gün bir çağ açılıp bir çağ kapanıyor. Böyle haraketli, böyle iç içe geçmiş bir dünya yaşamı gelecekte bir çok şeye gebe gözüküyor. Bu durumun olumlu olumsuz bir çok etkisi olacak. Cömert Bilge yazarları olarak gücümüz ve irfanımız yettiğince tüm bu olumsuzlukları ön görüp sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. 

Gelecek nesillere karşı hepimizin ciddi sorumlulukları var. Yarın büyük felaketler yaşamamak için gelecek nesilleri doğru bilinçle yetiştirmeye çalışmalıyız. Bizler bu doğrultuda sürekli kendimizi güncelleme eğiliminde olacağız.

İçeriğe Dair

Cömert Bilge’de yazılmış olan tüm yazılar, yazarların kendi kişisel not defterlerine aldığı bilimsel temelli notlar biçimindedir. Bu sebeple paylaştığı bilgilerden yazarlarımızın kendisi sorumludur ve bir öğretici olmak iddiasında değildir. Yazarlarımız sadece kendi edindikleri bilgi birikimlerini ve tecrübelerini okurlarımızla paylaşır. İçeriklerde başvurulmuş olan kaynaklar açıkça belirtilmiştir. Yazarlarımız kişi fark etmeksizin her insanın bir başka insana katabileceği bir şey olduğuna inanır ve bu görüşle elindeki ‘kristal parçalarını’ siz değerli okurlarımızla paylaşır. Bu mecra yayın hayatına kendini geliştirerek devam edecektir.

Teşekkür

Bizi okuduğunuz ve yazılara yorum yaparak bizimle sohbet ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

Takipte kalın, sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu