Doğan Cüceloğlu Var mısın Ön Kapak
Doğan Cüceloğlu Var mısın Ön Kapak

Kendini Keşfetmeye Zorluklarla Başa Çıkmaya Var mısın?

Doğan Cüceloğlu Var Mısın?, kişisel gelişim kitapları arasında keyifle okuduğum bir kitap. Doğan Cüceloğlu ise kişisel gelişim konusunda beğendiğim yazarlardan. Kendisi, yaşadığı hayata bir noktadan sonra dur diyerek yaşadıklarını geleceğe çözümleyerek aktarmıştır. Bu tutumu ve kitaplarında hayat boyu edindiği farkındalıkları bizlere sunarak toplumsal farkındalığı, paylaşımı ve en önemlisi sevgiyi aşılamıştır.

Cüceloğlu’nun ‘Var mısın’ kitabını okumadan önce ileriye yönelik tasarladığım proje için bir defter edindim. Bu deftere tesadüfen tanıştığım hayat dolu kişileri not ediyordum. Bu kişiler çoğunlukla çocuklar oluyordu. Fakat çevremde bazı kişiler tarafından doğru karşılanmıyordu. “Var mısın?” kitabını okuduktan sonra kendi hayatımı geliştirmek ve iyileştirmek adına iyi bir şey yaptığımı fark ettim.

Kişisel kitapları okumaktan keyif alan, hayatın anlamını sorgulayan ve yaşama katkı sunarak etkili bireyler olmak için uğraşan her kesin okumasını tavsiye ederim.

Doğan Cüceloğlu Hakkında

9 Şubat 1938 tarihinde Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya geldi.
1996 yılından itibaren Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne babalara ve yöneticilere yönelik çok sayıda seminer, konferans ve atölye çalışmaları yapmıştır. Otuz yıla yakın bir süredir kitaplarını Türkçe olarak yayımlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazmıştır.
Geride birçok eser bırakan Doğan Cüceloğlu 16 Şubat 2021 tarihinde hayatını kaybetti.

Kitap Hakkında

Kronik kitaptan baskıya alınmış olan Deniz Bayramoğlu’nun  Doğan Cüceloğlu ile yapmış olduğu söyleşi; ‘Var mısın?’ kitabı Ocak 2021 tarihinde okurlarıyla buluşmuştur.

Kitabın içerisinde bulunan ‘İçindekiler’ kısmı kitaba karşı merak uyandırmaya ve kişiyi kitaba yönlendirmeye yetiyor. Kitap, konu başlıklarıyla toplam  On Dört bölümden oluşmaktadır.

Konu başlıkları, bütünü itibariyle kişinin kendisine saygı duyması, hissetmesi, güvenmesi, tanıklık etmesi ve harekete geçmesi gibi kişinin kendine özgü motive duygularla okuru sürükleyen sayfalarla donatılmıştır.

Yazarın kendi  hayat öykülerinin ve izlenimlerinin paylaşıldığı ‘Var mısın?’ kitabı okurda, kendi özüne dönerek kendini sorgulamasını ve yaşantısında karşılaştığı olgu ve olaylara doğrusal yaklaşımını sağlamaktadır.

Doğan Cüceloğlu’nun söylediği gibi hayatımızda ” Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var ” diyebilmeliyiz.

Basım Bilgileri

Yayın Tarihi:11.01.2021
ISBN:9786057635839
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:317
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:3. Hm. Kağıt
Boyut:12 x 19.5 cm

Var mısın Arka Kapak

Doğan Cüceloğlu Var mısın Arka Kapak
Doğan Cüceloğlu Var mısın Arka Kapak

GÜÇLÜ BİR YAŞAM İÇİN
DOĞAN CÜCELOĞLU’NDAN TAVSİYELER…

“Gençliğimde gergin, stresli, mutsuz günlerim çok oldu. Kendimi suçlu hissettiğim, değersiz gördüğüm dönemler yaşadım. Şimdi hayatım anlamlı, coşkulu ve şükür  duygusuyla dopdolu… Neden? İçinde yaşadığım koşulların iyileşmesinden mi? Geliştirdiğim farkındalıkların sonucu mu?”

DOĞAN CÜCELOĞLU

Doğan Cüceloğlu, yalnızca psikoloji kariyeriyle değil, insan hayatına dokunan ve insana dair her hikayeden şifa çıkarabilen bilgeliğiyle bu coğrafyanın en önemli ilim insanlardan biri. Seksen yılı aşkın ömrünün bir birikimi olarak, şimdi herkesin merak ettiği “hayati” sorulara en samimi cevaplarını sunuyor. Herkes gibi aslında o da hala savaşıyor, keşfediyor, hayata değer katıyor.

 • HAYATIN ANLAMI NEDİR?
 • İNSAN KENDİNİ NASIL GELİŞTİRİR?
 • UMUTSUZLUK NASIL AŞILIR?
 • İÇİMİZDEKİ ÖZ NASIL ORTAYA ÇIKAR?
 • ÇEVREMİZ BİZİ NASIL ETKİLER?
 • KİME AKIL DANIŞILIR?
 • YAŞAM NELERİ ÖDÜLLENDİRİR?
 • ZİHİN NASIL İŞLER?
 • BİZ” OLMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Ömür yolculuğunda neyin önemli olduğunu anlamak, keşif ve merak duygularına sahip çıkmak bir hayatı “kıymetli” kılmak için en önemli meziyetler arasında. Elinizdeki rehber niteliğindeki kitap, yaşamı boyunca bu meziyetlerin peşine düşmüş ve her anına onları ilmek ilmek işlemiş Doğan Cüceloğlu’nun, Deniz Bayramoğlu ile sohbetlerinden oluşuyor ve herkese şu soruyu soruyor: “Zorluklarla başa çıkmaya, içinizdeki gücü keşfetmeye  VAR MISIN?”

Kitaptan Alıntılar

Bir insanın gelişmişliğini ve olgunluğunu şimdi ve burada, etki alanı içerisindeki eylemleri yapma hususunda ne kadar bilinçli ve istikrarlı bir şekilde sorumluluk duyduğu gösterir. – Sayfa 22

İnsan mutlaka hayata, yaşadıklarına bir anlam yüklemek zorunda; yani insanın bir anlam arayışı var ve bunu anlamlı buluyorum. Çektiğimiz hiçbir acı nedensiz değil. Onlar sayesinde biz olabiliyoruz.’ – Sayfa 23

Yaşama katkıda bulunma fırsatı her yerde ve her zaman var. Kendi özüyle sağlıklı ilişki kurabilen herkes bu katkıyı sunar. – Sayfa 26

Yaşamında kendin olarak var olduğunda için bilir; sesin, bakışın, yürüyüşün, gülüşün, tüm bedenin bunun sinyallerini verir. ‘Ah’ diye inlerken bile içinde bir şükür duygusu vardır. Acında da, hüznünde de kendinsindir. – Sayfa 37

Bilgelik hiçbir tarafı olmayan bir insan olmak değil, kötü taraflarının olduğunu bilen ve bunu yönetebilen insan olmaktır! – Sayfa 87

Başkasıyla sohbet edebilmek için kişinin öncelikle kendisiyle sohbet etmeyi öğrenmesi gerekir. – Sayfa 106

Larry ve Oğlunun Arasındaki Gizli Diyalog

Doğan CÜCELOĞLU’nun ABD’deki asistanlık yıllarında bir cumartesi günü İngilizce çalışmak için gittiği ofiste takım arkadaşlarından Larry’nin yanında oğlunu getirdiğini görür. Bir süre sonra Larry’nin yerde sürünüp gözüne kestirdiği koltuğa saatlerce çıkmaya çalışan oğluyla ilgilenmediğini fark etmiştir. Kısa bir süre daha küçük çocuğu ve babayı gözlemleyen CÜCELOĞLU artık dayanamayıp çocuğun yanına giderek ‘Hoppa!’ deyip kaldırır ve çocuğu çıkmak için uğraştığı sandalyeye çıkarır.

Gülümseyerek baktığı arkadaşı Larry’in kendisine ‘Sağ ol amcası!’ demesini beklerken, öfkeli bir şekilde ‘bunu neden yaptın?’ sorusuyla karşılaşır.

“Sen ne yaptığının farkında mısın?” diye devam eder Larry.

“O koltuğa çıkmaya çalışıyor ve çıkacağına inanıyordu. Bende inanıyordum ve çıktığında ‘Çıktın!’ diyecektim. Bu onun zaferi olacaktı ama sen onun zaferini çaldın.”

Bu basit görünen ama bir o kadar önemli olan konu hakkında günlerdir düşünen Cüceloğlu Larry’nin yanına giderek şu soruyu yöneltir.

“Oğlun koltuğa çıktığında neden ‘Aferin oğlum!’ deyip onu alkışlayacağını söylemedin?

Larry: “Bu onun başarısı” benim için başarmıyor ki, ben sadece tanıklık ediyorum.

‘Var mısın’ kitabının “Yaşam Neleri Ödüllendirir” konu başlığı içinde yer verdiği ve aslında eğitimin, gelişimin ve sağlıklı iletişimin temeline değinen ve bunu yaşadığı bir olayla bizlere sunan Cüceloğlu. Hikayede çalınan zaferin sadece bir çocuğa ait olmadığını bunu kendi hayatımıza indirgeyerek yaşatmamız gerektiğini ve en önemlisi tanık olmanın farkındalığını kazandırıyor.

Cüceloğlun’dan Sağlıklı Bir İletişim İçin: 6 Tanıklık Boyutu

Bu hikayeye eşlik niteliğinde Cüceloğlu bizlere sağlıklı iletişimi 6 boyutta vurguluyor. Yine bir deneyim yoluyla bizlere sunduğu konuşmasını sizlerin de izlemesini isterim.

“Unutmayalım ki kendimiz hayatımızın en güçlü ve en sürekli tanığıyız.”

Güçlü Bir Yaşam İçin Alıntılar

 • Başkalarını kırmamak için kolayca söz vermemek.
 • Keyif alınan bir alanda gelişim için hiç değilse haftada bir zaman ayırmak.
 • Duyguların söylediklerini dinlemek.
 • Kendi özünü derinliğini ve zenginliğini önemsemek, anlamak için kendinle sevecen bir tavır içinde sohbet etmeyi ihmal etmemek.
 • Oluşan olumsuz havaya kapılıp dirayeti kaybetmemek

Sağlıkla kalın,
Yaşamaya Özen Gösterin

Şeymanur Çalışkan

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .