Başarılı Bir Kişisel Güce Sahip Olmanın 7 Yolu

Covid-19 pandemi sürecinde kendinize çalışmak için daha iyi bir fırsat düşünemiyorum. Kendinize işinize olduğundan daha çok zaman ayırın. Kişisel güce sahip olmak, kendi yaşamınızdaki değişimleri olumlu yönde etkilemenin ve etki çemberinizi genişletmenin bir yoludur.

1. Özgün olun

İnsanlar şeffaflığa ve özgünlüğe değer verir ve siz ilk olarak kim olduğunuzun farkına varmadıkça gerçekçi ve özgün olamazsınız. İnsanlar kendileri gibi benzer düşünen bireylerle bağlantı kurmak ve onlardan bir şeyler öğrenmek ister, bu yüzden onları etkilemenin en iyi yolu gerçek, özgün benliğinizdir.

Hepimiz belirli yeteneklerle doğduk ve bu yeteneklerden en iyi şekilde yararlanarak hem kendi hayatımızı hem de dokunduğumuz insanların hayatlarını olumlu yönde etkileyebiliriz. Ama biz hep kendi yolumuza gitme eğiliminde oluruz. Yetişme sürecindeki, alışkanlıklar ve tutumlar kendimiz ile ilgili düşüncelerimizi ve bugün dahi neye odaklanacağımızı etkilemeye devam edebilir.

Kendi yolunuzda kalmanıza yardımcı olacak en iyi uygulamalardan biri, artı ve eksilerinizin bir listesini yazmaktır. Kendiniz ve hayatınız ile ilgili gerçekten sevdiğiniz şeyler neler? Çok az insan için kendisini sevdiğini söylemek veya listeleye yazmak için olumlu özellikler bulmak kolay oluyor, kendinizi temsil etme kapasiteniz ne kadar büyük olursa başkalarını sevmek o kadar kolay olur. Kendinize ayırdığınız zamanlarda etkinlik veya hobileriniz neler? Diğer taraftan, kendinizle ilgili, sihirli bir asayı sallasanız, değiştirmek isteyeceğiniz şeyleri yazın.

2. Etkili sorular sorun.

Listeniz elinizdeyken kendinize açık uçlu ve etkili sorular sormaya başlayın:

Bu benim için neden önemli?

Bunu değiştirmek için hangi bedelleri ödemeye hazırım?

Mentorum kim olabilir?

Hangi becerileri öğrenebilirim?

Hangi kitapları okuyabilirim? Podcast dinleyebilir miyim?

Kendimi geliştirmeye devam etmek için hangi davranışlarımı değiştirebilirim?

Soruları yazın ve bilinçaltınızın, zihninizin cevapları vermekle meşgul olmasına izin verin. 

Zaman en değerli kaynağımızdır, ancak bunun %20’sini yeteneğimiz olan, sonuç alacağımız işlere %80’ini diğer etkinliklere harcıyoruz. Kimse her alanda iyi değildir ama hepimizin doğal becerileri vardır. Daha fazlasını yapabileceğiniz işlere odaklanın. Güçlü bir kişisel güce sahip olmak, bireysel olarak gelişmek istiyorsanız, %20’yi yükseltin ve sizi meşgul eden diğer her şeyi devredin.

3. Belirli sabah ve akşam rutinleri oluşturun.

Güne nasıl başlayıp bittiğiniz önemlidir. Dünyanın en başarılı ve etkili insanlarından bazıları güneşin doğuşu ile güne başlar ve o güne hazırlanmak için belirli aktivitelere zaman ayırır. Faaliyetlerden bazılarını sessiz bir ortamda inzivaya çekilme, olumlu şeyler düşünmek, günün hayalini kurmak, çizim yapmak, okumak ve yazmak olarak tanımlayabiliriz. Bu aktivitelerin her birine 10 dakika bile olsa zaman harcamak, sabah yaptığınız bu ilk iş tüm gününüzün kontrolünü size verecektir. 

İster evde ister bir otel odasında güne başlayacak olsam da gözlerimi kapatıyorum ve 120 saniye boyunca günümün nasıl geçmesini istediğimi, insanların nasıl hissetmesi gerektiğini istediğimi ve sonuçta ne olmasını istediğimi hayal kuruyorum. Artık o günüm hayalini kurduğum şekilde gelişir çünkü zaten zihnimde bir kez yaşadım.

Günün sonunda gözlerimi kapatıyorum ve kendime neyin işe yarayıp yaramadığını soruyorum. Bir e-postada doğru bir slogan olabilirdi ya da belki de tam olarak doğru zamanda birileri için doğru yerdeydim. Günün muhasebesini kendi içimde tamamlıyorum.

Yatağımın yanında not defteri tutuyorum ve uyumadan önce endişe duyduğum şeyleri ve kafama takılan soruyu yazıyorum. Herhalde gece yarısı sabah olana kadar aklımdaki endişe ve kaygılarım için hiçbir şey yapamam ve bunları yazarak zihnimi boşaltıyorum ve bundan sonra rahatça uyuyacak kadar özgürüm. Aklınıza takılan sorular ve kaygılar şunları içerebilir, bugün ne öğrendim? Kime yardım ettim? Şirketimi nasıl daha ileri götürürüm? Ne için minnettarım? Bu uygulama yarın sizin daha üretken olmanıza zemin hazırlar.

4. Kazanç = değer.

İşiniz ne olursa olsun, sağladığınız kazanç etrafınızdakilere verdiğiniz değerle doğrudan ilişkilidir. Öyleyse yanınızdaki kişilere değer verdiğinizi göstermek için ne yapıyorsunuz? Ödevini yap ve onları sosyal medyada arkadaş edin, onlarla bağlantı kur. Gerçekçi ve samimi bir bağlantı kurabilmek için onların dünyasında neler olup bittiğini keşfet. Sadece sunumu yapmak veya satış yapmak için endişe duymayın. Ne kadar çok etrafınızdaki insanlara değer veren bir ilişki kurarsanız insanlar size o kadar çok güveneceklerdir. Şüphesiz bu deneyim size işlerinizde başarıyı getirecektir.

5. İnsanlara yatırım yapın.

Bulduğunuz her fırsatta insanlara yatırım yapın, onlara iyi bir şey yaparak, onları mutlu ederek veya tavsiyelerde bulunarak, bir şeyler öğreterek faydalı olun, bu size doğrudan veya dolaylı olarak iyi bir şekilde dönecektir.

Çok sık bir başkası adına bir işi tamamladığımıza inanıyorum, çünkü ona yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz ya da bunu kendimiz yapmak diğer kişiye öğretmekten daha kolay oluyor. Ancak bunu yapmak onların gelişmesine yardımcı olmaz. Gerçek liderler başka liderler yetiştirir. Bu yüzden hem kendinizi hem de başkalarını geliştirmek için size en iyi tavsiyem bir işi veya bilgiyi, öğrenmek, yapmak, öğretmektir. Eğer öğrenirseniz, belki o işi yapabilirsiniz ama onu hafızanızda tutamayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, en iyi hafızada tutma yolu işi deneyimlemektir. Ama bu işi öğrettiğinizde, bilgiyi beyninizde iyice sağlamlaştırmış olursunuz ve bir başkasının gelişimine destek olmuş olursunuz.  

6. Etkinizi ölçün.

Çabalarınızın sonuç verdiğini nasıl anlayacaksınız? Kişisel gücünüze sahip olmak iyi veya kötü ne anlama geliyor? Hayatına dokunduğunuz herkes için üzerinde oluşturduğunuz etkiyi ölçün. Kıstasınız satışlarınızı artırmak mı? Daha büyük bir kitleye mi ulaşmak? Etkilediğiniz insanların ölçülebilir başarısı nedir? Kendinizi geliştirmek için çevrenizden düzenli olarak yapıcı ve gerçekçi geri bildirimler alın. 

7. Asla kendinizi geliştirmeyi bırakmayın.

İnsanların bizi örnek almasını istiyorsak, insan olarak kendimizi geliştirmeye devam etmeliyiz. Gerçekten daha fazla başarı ve daha iyi deneyimler elde etmek istiyorsak, doğru insanları yaşamımıza katan biri olmalıyız. Sürekli birey olarak gelişmedikçe bu gerçekleşmeyecek.

Güç, hedeflerinize doğru istikrarlı ilerlediğinizde oluşur. Hayatın akışı dahilinde tüm doğru şeyleri yaptıysanız artık günün sahibi sizsiniz. Aynı zamanda bir hata yaptığınızda da vazgeçmemeli, günün sahibi siz olduğunuzu unutmamalısınız. O günler size kişisel gelişiminiz için en iyi fırsatlardan bazılarını sunuyor. İnsanlar bir şeyler ters gittiğinde doğru bir şekilde süreci yöneten kişilere saygı duyarlar. Anında hatanızı düzeltin, değişiklik yapın ve hayatınıza devam edin.

Kişisel gücünüze sahip olmak hayatta başarmak istediğiniz her şeyin merkezinde yer alır, yerine getirilen hayaller, ulaşılan hedefler, başarılı ilişkiler ve başkaları üzerindeki etkileriniz. Kariyerinizde yaptığınız gibi kendiniz için çalışmaya çok zaman ayırın ve dikkat edin, yatırımınız katlanarak size geri ödenecektir.

İçinizdeki güçten, kişisel gücünüzden vazgeçmeyin. Her zaman kendinizi geliştirin ve web sitemizde yer alan kişisel gelişim paylaşımlarını takipte kalın.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .