Müzik

Müzik Şöleni Morgenland

Morgenland Festivali ile ilgili bir çok söylenecek söz olabilir, belki sözcüklerde yetmeyebilir ancak derinlere dalarsak çıkamayacağım, belki içinde boğulacağım bir deryada kendimi bulacağımdan kayığımı kenara sürüp karadan seyretmekle yetinmeyi tercih ediyorum. Ve sizleri konunun özü olan müzikal performanslarla baş başa bırakıyorum.

Morgenland Festivali, Almanya’nın Osnabrück kentinde 2005’ten bu yana düzenlenen bir festivaldir. Festival kapsamında geleneksel müzikal performansların dışında bölgesel çağdaş müzikler, tiyatro, resim ve çok disiplinli sanat etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir. Morgenland Festivali özellikle Yakın Doğu ve Orta Doğu kültürünü Avrupa’ya tanıtmayı amaçlayan bir festivaldir.

Tarihi

Festival ilk olarak 2005 yılında düzenlenmiştir. Festivalin kurucusu Michael Dreyer, halen festivalin sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Festivalin teması “Doğu” Kültürünün geleneksel algısı ve mücadelesidir. Festivale katılan sanatçılar arasında Alim Qasimov (Azerbaycan), Kayhan Kalhor (İran), Jivan Gasparyan (Ermenistan),Salman Gambarov (Azerbaycan) ve Aynur Doğan (Türkiye) gibi isimler bulunmaktadır. Festivale katılan ülkeler; Türkiye, Irak, İran, Suriye, İsrail, Lübnan, Pakistan, Lübnan ve Azerbaycan’dır.

A Trace of Grace

Ay ağalar,
Ay ağalar, gedənə bax, gedənə.

Ağlaya ağlaya düşdüm yollara,
Yar ayrısı, yar bağrımı, yara yüz.
Dərdim oldu əvvəlkindən beş betər,
Şan şan oldu qara bağrım, yara yüz.

Tutdum yar əlindən bəlkə sağalam,
Saqi sərxoş, saqi məstü, saqi lam,
Çətin, çətin bu yaradan sağalam,
Dərd bir oldu, dərman doxsan, yara yüz.

Mən Abbas’am yara qurban yar üçün,
Doğra bağrım, kəs ciyərim yar üçün,
Yar odur ki, bu dünyada yar üçün,
Yaxa yırta, zülf dağıda, yara yüz.

Solist hakkında kısa bilgi: Nour Qamar, 12 yaşında katıldığı “O SES” yarışması ile tanınan Qamar Tunus asıllı olup şuan 16 – 17 yaşlarındadır.

ALF LAILA WA LAILA

sevgilim…gece ve gökyüzü….yıldızları ve ayı…seheri sen ve ben… sevgilim ben… hayatım ben… hepimiz…hepimiz…sevgide aynıyız… sevgi… âh sevgi ondan.. gece uyanık olarak bize neşe içirir… ve afiyet olsun der… sevgilim haydi gecenin en güzel anını yaşayalım güneşe bir yıl sonra gel diyelim… bir yıl önce değil bu sevgi gecesidir, bin bir geceden daha tatlıdır

İlgili Makaleler

bütün hayatımı… bu gece gibi bir gece olmadan yaşamamın ne anlamı var ki

sevgilim sana nasıl anlatayım nasıl, seni sevmeden önce nasıldım dünü hatırlamıyorum.. yarını da bekleyemem… sanki bu günümü bile yaşamıyorum… göz açıp kapayıncaya kadar beni sevgiyle kucakladın…. tatlı günlerin nerede olduğunu gösterdin… gece gurbette, garip bir şekildeyken ona güven verdin… çöl olan hayat, bahçe haline geldi… haydi gecenin en güzel anını yaşayalım güneşe bir yıl sonra gel diyelim…bir yıl önce değil bu sevgi gecesidir, bin bir geceden daha tatlıdır

bütün ömrümü… bu gece gibi bir gece olmadan yaşamamın ne anlamı var ki

sevgilim, ikimiz gibi aşık olanlara geceden daha güzel ne var ki biz ömrümüzden bir saniye mi, bir yıl mı geçtiğini hissetmiyoruz biz sadece birbirimizi, sevdiğimizi hissediyoruz… biz sadece geceyi ve sevgiyi hissediyoruz… sevgilim, sevgi bizim hayatımız, evimiz ve gücümüz insanların kendilerine ait bir dünyası var, bizimde kendimize ait bir dünyamız var. onun (dünyanın) aşıkları için… hasret ateşiyle eridiklerini söyleseler de bu onların ateşi bizim de cennetimizdir… sevgi hiçbir zaman yaralamamıştır… onun bahçesi hiç kimseyi kovmamıştır. neşeden başka… sevinçten başka… sevgilim… haydi gecenin en güzel anını yaşayalım güneşe bir yıl sonra gel diyelim… bir yıl önce değil bu sevgi gecesidir, bin bir geceden daha tatlıdır

bütün ömrümü… bu gece gibi bir gece olmadan yaşamamın ne anlamı var ki

ey gecemin dolunayı, ey gündüzümün gölgesi, ey sevgim, ey neşeli günlerim.. ben de senin için, hediyelerin en güzel var… sevgi sözcüğü ile… dünyayı ve onun içindekileri alabilirsin.. sana dünyanın hazinelerini açacak olan da budur… onu (sevgi sözcüğünü) bana söyle… kuşa söyle… ağaca… insanlara… bütün dünyaya… söyle… sevgi bir nimettir, bir lütuftur… günah değil… allâh sevgidir…hayır (iyilik) sevgidir… nur sevgidir… ey rabbim ilk karşılaşmamızın esenlik içinde geçmesi ve huzurun tadını almamız için… ilk randevumuzun sevinciyle, kandil ışıklarıyla bir birimize bağlanmamız için… zamanımızın hoş, esenlik içinde geçmesi için bize lütufta bulun.

ey rabbim…

acı ayrılık tası bizi hiçbir zaman sulamasın… (yani: hiç ayrılmayalım) ne yerimizi bilsin ne de yanımıza gelsin gecemizi sevinç kandillerinden başkası görmesin ey sevgim… haydi gecenin en güzel anını yaşayalım güneşe bir yıl sonra gel diyelim…bir yıl önce değil bu sevgi gecesidir, bin bir geceden daha tatlıdır s

bütün ömrümü… bu gece gibi bir gece olmadan yaşamamın ne anlamı var ki…

çev. Mahmud Sami KANBAŞ

ummugulsum.com

 

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu