Kendine, edindiğin tüm yargıları unutturabilir misin?

Günümüzde birçok farklı müzik tarzı oluşmaya başladı, bende sevdiğim ve farklı olduğunu düşündüğüm mümkün olduğunca yer vermeye çalışıyorum. Bugün ki konuğumuz genç bir kadın olan Ekin Beril. 

Yıllar öncesinde myspace profilini takip ettiğim Ekin Beril, Instagram yayın hayatına girmesi ile birlikte Instagram ‘dan yaptığı farklı tarzda cover paylaşımları ile dikkat çekmeyi başardı ve yaptığı müzikleri Youtube taşıdıktan sonra ciddi bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı.

Ekin Beril Kimdir?

1993 yılında dünyaya gelen Ekin Beril çok küçük yaşlardan itibaren şarkı söylemeye başlamıştır. Çanakkale doğumludur ve üniversite eğitimine kadar yaşantısını Çanakkale’de sürdürmüştür. Babası ve annesi mühendistir. İstanbul’da üniversite döneminde bar vb. mekanlarda sahne almış ve şarkı söylemiştir.

Evde amfi, mikrofon ve org olduğunu küçükken bunlara o dönemde aşırı ilgi duyduğunu ve müziği ilk başlarda hobi olarak gördüğünü belirtmiştir. 

Ekin Beril 2015 yılında ise profesyonel olarak Bengü’nün vokalistliğine adım atmış ve müziği hayatının bir parçası olarak görmeye başlamıştır. 

Müzik severler tarafından ilk olarak Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında sadece dudaklarının göründüğü ve şarkılar söylediği videolar ile tanınmıştır. 

Özellikle Ben Nasıl Büyük Adam Olucam, Shape Of You, Düşünme Hiç, Bırak Kadının Olayım, Budapest, Overload, Gelsin, Elephant Gun, Dantel gibi şarkılara yapmış olduğu cover’lar ile büyük beğeni toplamıştır.

Belki de gerçekler bildiğimiz tüm  kavramların ötesindedir.

“Kendine, edindiğin tüm yargıları unutturabilir misin?”  

Uzayın Dibi adlı parçasının açıklama kısmında yer verdiği bu soruya cevap olarak Dreamtürk ‘te verdiği röportajda albümün anlatmak istediğinden şu şekilde bahsediyor; Albüm adının Dualite (ikilik) olduğuna değinerek, karanlık varsa aydınlık, kötülük varsa iyilik gibi ikilik oluşturan birçok kavramın insanın gözünü perdelediğini ve kişinin gerçek dışı yargılar oluşturduğundan bahsediyor ve bu konuya dikkat çekecek şekilde albümü biçimlendirdiğini anlatıyor. 

DUALITE

Bu albüm, dualite evrenindeki gerçekliği sorgulamak için çıkılan, zihinsel bir yolculuğu anlatıyor. Bundan 6 milyon yıl önce, çok uzak bir galakside, uzayın en dibinde yaşayan kahramanımız kendine gerçeklik hakkında birtakım sorular soruyor ve her soru onu ve bilincini değiştirmeye başlıyor. Sonunda kendinden eser kalmayınca sorulardan da kalmıyor. Gerçekliğe bir pencere açılıp kapanıyor.

Savaş olmasa barış kavramından söz etmezdik. 
Karanlık olmasa, ışığın varlığından haberimiz olmazdı. 
Bildiğimiz her şey zıttı ile var. 
Bu nedenle tüm verileri, algısal olarak, iki uçtan birine kategorilendiriyoruz. 
İyi- kötü, güzel- çirkin, doğru-yanlış, var-yok… 
Tüm bu kavramlar göreceliyken, tek bir gerçeklikten söz edilebilir mi? 
O zaman bildiğim hiçbir şey aslında bildiğim gibi değil.

Hangisi doğru kafaya takardı. Hangisi yanlış? 
Bu evren bile dualiteyle vardı
Savaşmıştı barışı bulmaya
Öbürü de yoktu biri olmadan
Peki ya kendisi burda neredeydi
Belki de hepsi de sadece bir denemeydi
İnsanı öldüren de bu meseleydi
Oyunsa eğer bu, kesin körebeydi
Bul bulabilirsen cevabı
Gözlerin kapalı ve gerçek saklı…
Yaşım neredeyse 30 olacak dedi
Baktığım açıyla bildiğim de değişti
Hiçbir zaman bulamadım doğru ne demekti
Söyle bana sorunun cevabı neydi
“Emin olamazsın soruların boşa
Emin olamazsın doğruya yanlışa
Emin olmazsın ne yaparsan yap
Emin olamazsın”
E emin olmazsam ne anlamı vardı düşünmenin?
Zaman bir göstergesi miydi değişmenin?
Bir hafızadan ibaret miydi beyin?
Yalnızca izliyor muyum bu geleceği?
Yo yo olamaz!
Bu şekilde kocaman bir sıfırım o zaman?
Doğru olamaz!
Bi deyişle yok olan bir adamım o kadar…

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .