Kişisel Gelişim

En Acımasız Ses Zeynep Selvili Çarmıklı Konuşuyor

Zeynep Selvili Çarmıklı Tedx konuşmasında bizlere duyduğumuz ‘en acımasız ses’ diye nitelendirdiği iç sesimizi farklı bir bakış açısı ile aktarıyor. Zeynep kendi hayat hikayesinden izler aktararak içimizdeki sesin zamanla nasıl acımasız bir hale dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Ve bu konuda farkındalık oluşturarak içimizdeki sesi uysallaştırarak kendimizle barışma yolunu bizlere gösteriyor.

Zeynep’in de bahsettiği gibi içimizdeki ses, yani kendi hakkımızdaki düşüncelerimiz, şiddet içeren bir dil öğrendiği için bu yönünü çevreden daha çok bize gösteriyor. Bazen doğru olanı yapma kaygısı, bazen başarı hırsı, bazen mükemelliyetçilik, bazen iletişim ve bağlantı kurma arzusu gibi yetilerde öğrendiği en acımasız tarafını bize gösteriyor. Bu zamanla bireyde eksiklik duygusu oluştururken bir yere aidiyet hissinde kopma ve kendini her şeyden yoksun kılmak gibi durumlara itebiliyor ve bu bireyde derin bir yalnızlığa sebep olabiliyor. 

Pekala ne yapmalıyız? Öncelikle içimizdeki sese şiddetsiz iletişimi öğretmeliyiz. Bunun için bugünlük sadece bu video yeterli. Daha sonra yine şiddetsiz iletişime dair paylaşımlar görmek istiyorsanız, düşünce ve önerilerinizi bizimle paylaşın. 

Zeynep Selvili Çarmıklı’dan Notlar 

Kendime normalde hiç söylemeyeceğim şeyleri aylardır, belki yıllardır başkalarından duymak istediğim şeyleri kendi kulağıma fısıldadım ve bu benim kalbimi açtı.

Meğerse beynimiz bizi mutlu etmek için tasarlanmamış, bizi hayatta tutmak için tasarlanmış.

  • Tehdit ve savunma mekanizması; bu mekanizma her hangi bir tehlike ve saldırı ile karşı karşıya kaldığında aktive olur. Bu mekanizma yalnızca fiziksel saldırıyla karşı karşıya kaldığımızda devreye girmez, duygusal bir saldırıyla da karşı karşıya kaldığımızda da devreye girer. Bu mekanizma kendimizle acımasızca konuştuğumuzda yaptığımız kendimize duygusal bir saldırıdır.
  • Yatıştırma ve bakım verme mekanizması; Bireylerin bağ kurmaya, sıcaklığa ve sevgiye ihtiyacı vardır. Bakım verme mekanizmasının kapısını şu üç şey aralar; nazik bir dokunuş, fiziksel sıcaklık, yumuşak bir sestonu

   Biz şevkat vermeyi herkesten iyi biliyoruz. İçimizdeki bu kaynakları kendimiz içinde kullanabiliriz.

Elinizi götürüp kalbinizin üzerine, acınızı da yüzünüzü dönüp, kendinize “şuan zor bir an, kendime nasıl yardımcı olabilirim?”

Bu soru yumuşak olduğu kadar zordur da.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu