Lupusla Yaşamaya Dair Bilmeniz Gerekenler

Lupus, hayatınızın birçok bölümünü etkileyebilen yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. Ancak, lupuslu birçok insan uzun ve sağlıklı yaşar. Belirtilerinizi kontrol etmek, lupus ateşlenmelerini önlemek ve lupusun zorluklarıyla başa çıkmak için bazı adımlar atabilirsiniz.

Lupus semptomlarımı kontrol etmek için ne yapabilirim?

Lupusunuzu kontrol altında tutmanın en iyi yolu, tedavi planınızı takip etmek ve kendinize bakmaktır. 

Bu adımlar yardımcı olabilir.

Bir atağın geldiğini nasıl anlayacağınızı öğrenin.
Düzenli olarak doktorlarınıza kontrole gidin.
Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleyerek stresi azaltın.
Güneşte, floresan ve halojen ışıkta geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın.
Çoğu zaman sağlıklı yiyecekleri seçin.
Yeterince uyu ve dinlen.
Doktorunuzun iyi olduğu söylediği veya bunu hissettiğiniz zaman orta derecede egzersiz yapın.
Güvendiğiniz ve yardım için başvurabileceğiniz kişilerden oluşan bir destek sistemi oluşturun.

Tedavi planınızı takip etmek ve kendinize iyi bakmak için gösterdiğiniz çabaya rağmen, lupus semptomlarınızın daha kötü olduğu zamanlarınız olabilir. Bu tip bir durum olduğunda semptomları hafifletmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Lupus atakları nedir?

Belirtilerinizin kötüleştiği ve hastalandığınız zamanlara ateşlenme / atak denir. Ataklar gelip gidebilir. Bir hafta şişlik ve döküntü olabilir ve bir sonraki semptomunuz olmayabilir. Bazen alevler belirgin semptomlar olmadan ortaya çıkar ve sadece laboratuvar testlerinde görülür.

Bazı ateşlenmeler hafiftir, ancak bazıları ciddidir ve tıbbi bakım gerektirir.

Lupus ateşlenmeleri için bazı tetikleyiciler nelerdir?

Ortak tetikleyiciler şunları içerir:
Fazla çalışmak ve yeterli dinlenmemek
Stres
Güneşte olmak veya floresan veya halojen ışığa yakın maruz kalmak
Enfeksiyon
Yaralanma
Lupus tedavisi için olan ilaçlarınızı aksatmak
Diğer ilaç türleri

Lupus için ilaç alsanız bile, bazı şeylerin bir ateşlenmeyi tetiklediğini görebilirsiniz. Örneğin, lupus ilacınızı kullansanız bile, güneşte ya da işte zor bir günün ardından belirtileriniz alevlenebilir.

Lupus atağı olup olmadığını nasıl anlarım?

Lupus ateşlenmeleri çoğunlukla uyarı işaretlerine sahiptir. Uyarı işaretlerini tespit edip hızla tedavi ederseniz, ateşlenmeleri önlemeyi veya daha az şiddetli hale getirmeyi sağlayabilirsiniz. Bir ateşlenmeden önce belirtileriniz daha da kötüleşebilir veya yeni belirtiler ve semptomlar alabilirsiniz, 

Örneğin:

Daha yorgun hissetmek
Ağrı
Döküntü
Ateş
Karın ağrısı
Şiddetli başağrısı
Baş dönmesi

Bir ateşlenmenin hafif mi yoksa ciddi mi olacağını bilmenin bir yolu yoktur. Hafif veya orta dereceli ataklar sadece döküntüye veya daha fazla eklem ağrısına neden olabilir. Ancak şiddetli ataklar, kalp ve böbrek hastalığınızın etrafında sıvı birikmesi de dahil olmak üzere vücuttaki organlara zarar verebilir.

Bir parlamanın uyarı işaretlerini alırsanız doktorunuzu başvurun. Doktorunuz ilacınızda veya tedavi planınızda ayarlamalar yapmak isteyebilir.

Lupusum olduğu için yediklerimi değiştirmeli miyim?

Olabilir. Belirtilerinize veya tedavi planınıza bağlı olarak yediklerinizde değişiklik yapmanız gerekebilir. Lupusunuz nedeniyle özel yiyecekler tüketmeniz veya diğer yiyecekleri sınırlamanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Lupusunuz nedeniyle hiperlipidemi (kandaki yüksek yağ seviyesi) geliştirirseniz, az yağlı bir yemek planına uymanız gerekebilir.

Steroidler ve diğer ilaçlar kilo almanıza neden oluyorsa, düşük kalorili bir beslenme planına uymak isteyebilirsiniz.

Lupuslu insanların güneşten kaçınması gerektiğinden, D vitamini eksikliği olabilir. Doktorunuz size vitamin almanızı önerebilir.

Sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Lupusum varsa aşı vurulabilir miyim?

Evet, birçok aşı vurulabilirsiniz, ancak hepsi değil. Canlı virüs içermeyen aşılar lupuslu insanlar için güvenlidir. Lupus ayrıca grip veya zatürre gibi enfeksiyonlar için riskinizi artırır, bu nedenle doktorunuz muhtemelen grip aşısı ve zatürre aşılarını almanızı önerecektir. 

Lupuslu insanlar için güvenli aşılar şunlardır:

Grip aşısı (Burun spreyi değil, grip aşısı talep ettiğinizden emin olun. Burun spreyi, lupuslu veya sizinle yaşayan herkes için tavsiye edilmeyen canlı bir virüs formuna sahiptir.)

Zatürre aşısı
İnsan papilloma virüsü (HPV) aşısı
Tetanoz, difteri ve aselüler boğmaca (Td / Tdap) aşısı
Canlı virüslü aşılar ve lupuslu insanlar için güvenli olmayabilir:
Grip için burun spreyi aşısı
Suçiçeği (suçiçeği) aşısı
Herpes Zoster (Zona) aşısı
Kızamık, Kabakulak, Kızamıkçık (MMR) aşısı

Bununla birlikte, lupuslu bazı kişilerin canlı virüslerle aşı olduklarında sorun yaşamazlar. Sizin için en iyisi hakkında doktorunuzla konuşun.

Lupus ile başa çıkmak için ne yapabilirim?

Lupus gibi kronik bir hastalıkla uğraşmak zor olabilir. Sağlığınız ve lupusun işiniz ve aile yaşamınız üzerindeki etkileri ile ilgili endişeler stresli olabilir. Belirtileriniz ve duygularınız hakkında doktorunuzla ve diğerleriyle konuşun. Ayrıca danışmanlık veya bir destek grubuna katılmayı da düşünebilirsiniz. Birçok kişi benzer deneyimler yaşayabilecek başkalarıyla konuşmayı yararlı bulmaktadır.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .