Lupus Hastalıklığı Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

1: Lupus bulaşıcıdır ve cinsel yolla bulaşabilir.

Lupus, bir virüs, bakteri ya da herhangi başka bir enfeksiyon yapıcıdan kaynaklanmaz, bu yüzden cinsel yolla ya da başka bir şekilde bulaşmaz. Anneden cenine geçebildiği halde, hiçbir zaman bir bireyden başka birine yatay olarak bulaştığına rastlanmamıştır.

2: Lupus hastası kadınlar hamile kalmamalıdır çünkü doğum kusuru riski yüksektir.

Nadir vakalarda Sistemik Lupus Eritematozus (SLE) hastası kadınlar, daha sonra lupus gelişimi görülen bebekler dünyaya getirebilir, bunların yarısı aynı zamanda bir kalp hastalığıyla doğar. Fakat bu risk lupus hastası olmayanlardakinden daha yüksek değildir. Lupus hastası kadınların %50’sinden daha fazlası tamamen sağlıklı bebekler dünyaya getiriyorlar. Düzenli bir tıbbi bakım ve yangıları engellemek normal bir doğum şansını oldukça artırır.

3: Lupus bir kadın hastalığıdır.

Lupus hastalarının çok büyük bir çoğunluğu kadındır fakat bu hastalık erkeklerde de ortaya çıkabilir. Bu dengesiz dağılımın nedenini ortaya koymaya yönelik çalışmalar devam etmektedir.

4: Lupustan ölemezsiniz.

Eğer erken teşhis edilir ve saldırgan bir tedavi uygulanırsa lupus vakalarının çoğu ölümcül değildir. Buna rağmen ciddi vakalar böbrek ya da kalp yetmezliğine yol açabilir ve iki durumda da ölümle sonuçlanabilir.

5: Lupus hastaları depresyondan yorgun düşer.

Muhtemelen böyle değil; lupus hastalarında depresyon görülebilmesine rağmen, yorgunluk hastalığın esas belirtilerinden biridir. Lupus hastalarının bağışıklık sistemlerinin sürekli etkinliği, büyük olasılıkla orta seviye de ya da şiddetli yorgunluğa yol açar.

Lupus günümüzde yoğun şekilde araştırılıyor. Araştırmalar bu kronik hastalığın birçok gizemine ışık tutmaya çalışıyor. Görünürde bir tedavisi olmamasına rağmen, lupus hastalarının hayatlarını tam olarak normal bir şekilde sürdürebilmeleri için geliştirilmiş olan birçok tedavi vardır.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .