Tibet’te Yedi Yıl [Film Yorumu]

Tibet’te Yedi Yıl ya da orijinal adıyla Seven Years in Tibet, Heinrich Harrer’in kendi hayatını anlattığı gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanmış, 1997 yılı yapımı macera, drama ve biyografik türündeki ABD filmidir. Tibet’te Yedi Yıl filminin yönetmeni, Jean-Jacques Annaud aynı zamanda da filmin yapımcıları arasında da yer almakta. Film, bir dağcının Tibet’te yedi yıl süren macerası boyunca yaşadıklarını ve geçirdiği değişimi konu ediniyor.

FİLMİN DEĞERLENDİRMESİ

Detaylarını paylaşacağımız filmin senaryo, mekan, oyunculuk ve kurgu gibi unsurları değerlendirildiğinde, başarılı bir iş ile karşılaşıyoruz. Bir dağcının hayat hikayesini anlatan bu filmde filmin her karesini keyif alarak izliyoruz. Tarihi bir film olan filmde detaylarda yapılmış bir hata ile karşılaşmadığımız film dönemi iyi bir şekilde yansıtıyor.

IMDB PUANI: 7.1/10
BİZİM PUANIMIZ : 5/5

FİLMİN YORUMU 

Belgesel-Biyografi tadında uzun soluklu, barışçıl bir film olarak nitelendirebiliriz. Baş rolde Brad Pitt’in canlandırdığı Heinrich Harrer karakterinin iç hesaplaşmaları, değişimi ve tüm egolarından sıyrılmasını izlerken oldukça keyif veriyor. En çok dikkat çekenlerden konulardan biri de filmde birçok kez kenara not edebileceğiniz kalitede sözler geçiyor. Bu filmde konu alınan iki karakterin de ayrı ayrı gelişimleri mevcut. Evinden, tanıdığı insanlardan, bildiği yerlerden uzak bir adamın başka bir yerde, hiç tanımadığı insanlarla ve kendine ait olmayan bir çocukla birlikte nasıl geliştiğini gösteriyor film. 

FİLMİN ÖZETİ

1939 Yılında ünlü dağcı Heinrich Harrer, arkadaşı Peter ile birlikte Himalayalar’ın en yüksek tepesine ulaşmak gibi bir hayal kurmaktadır. İki dostun bu hayali kısa bir süre içinde bir plana dönüşecektir. Himalayalar’ın Nanga Parbat tepesine tırmanmak için iyi bir plan yaparlar ve yola koyulurlar. Hava şartlarının çetinliği ve tırmanışa elverişsizliği onları oldukça kısa bir sürede etkileyecektir. Çığ tehlikesi ve benzeri durumlar onlara engel olur. İki maceraperest arkadaş bunun üzerine kamp alanlarına dönmeyi isterler ancak bu sefer de İngiliz askerleri tarafından kıstırılırlar. İngiliz askerleri onları yakalayıp, esir kampıma götürürler.

İki arkadaş birkaç başarısız kaçma girişiminden sonra maceracı ruhları sayesinde kaçmayı başarıp, Hindistan’ın dağlarından geçip Tibet’e kaçarlar. Macerayı ve mücadeleyi sonuna kadar yaşayan iki arkadaş için hikaye aslında yeni başlayacaktır. Tibet’e ilk ulaştıkları zaman yabancı oldukları için halk onlara biraz tedirgin ve temkinli yaklaşır. Ancak sonrasında halkın arasında kabul görürler. Bunun akabinde, Harrer daha önce görmediği şeyleri görecek ve oldukça şaşıracaktır. Lhasa’nın 11 yaşındaki dini liderinin yönetimine şahitlik ederken, onun gittiği yolu ve gelişimine de tanıklık edecek.

DİĞER DETAYLAR

Basit bir temayı oldukça iyi işleyen bir film bende oldukça iyi bir etki bıraktı. Filmin ilk kısımlarındaki manzaralar insana huzur veriyor. Bunun yanı sıra Brad Pitt’in oyunculuğu gerçekten bu filmde harika. Bazıları sırf bu filmi Brad Pitt var diye izleyecek olabilir ki hata yapmış sayılmazlar. Gerçekten iyi bir Brad Pitt performansı istiyorsanız, Tibet’te Yedi Yıl filminde bu var. Film senaryo olarak da oldukça iyi karakter gelişimleri sunuyor. Zaten işin macera kısmından beklentinizi karşılayacağını düşünsem de “aksiyon” barındırmadığını söylememe gerek yoktur herhalde. Kamera arkasında yönetmeni de tebrik etmek gerekiyor. Oldukça başarılı bir kurgu yapmış.

Tibet’te Yedi Yıl filmi bize, Batı insanının kendinden daha düşük gördüğü Doğu kültürüne bir şekilde maruz kalmasıyla, aslında küçük gördükleri bu kültürün ne kadar büyük ve etkileyici olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra bu kültürün eksi yönlerine de bol bol değiniyor. Hem Batı kültürünün hem Doğu kültürünün bir kritiği yapılıyor filmde bir nevi. Harrer, henüz bir çocuğun liderlik yaptığı bir halka ve şehre tanıklık ederken, hem o 11 yaşındaki çocuktan ve bu Doğu kültüründen bir şeyler öğrenip gelişiyor, hem de 11 yaşındaki dini lider Harrer’den Batı kültürünü öğrenip dinliyor.

O zaman bizim ve sizin medeniyetleriniz arasında başka önemli bir fark bu. Siz bu hayattın her alanında zirveyi zorlayan insana hayran olurken, biz egosunu terk eden insana hayran oluruz.

Filmin gösterime girmesinin ardından Çin hükumeti başrol oyuncusu Brad Pitt’in Çin’e girmesini yasaklamıştır.

YÖNETMEN
Jean-Jacques Annaud
YAZARLAR
Heinrich Harrer (kitap), Becky Johnston (senaryo)
OYUNCULAR
Brad Pitt, David Thewlis, BD Wong
TÜR
Macera, Biyografi, Dram
YAPIM
1997, 2s 16dk

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .