Sağlık

Yağmurda Yürümenin 7 Faydası

Çok sayıda insan yağan yağmur sesini dinlemeyi sever, birçoğu yağmur sesini romantik ve yatıştırıcı bulur ve diğerleri yağmurdan sonra oluşan toprak kokusunu sakinleştirici ve huzur verici bulur. Yağmurda yürümek, zihni sakinleştirdiği ve bastırılmış düşünceleri ve duyguları serbest bıraktığı için iyileştirici bir deneyim olabilir.

Yağmurun kokusu, 1960’larda iki Avustralyalı bilim adamı tarafından Petrichor* olarak adlandırılan özel bir ada sahip.

Koku, toprakta yaşayan bakteriler tarafından salınan kimyasalların, bitkilerden salınan yağların ve yıldırımın etkisi ile daha sonra nitrik okside dönüşen oksijen ve azot moleküllerinin bölünmesi ile oluşan doğal bir ozonun kombinasyonudur.

Yağmurlu günlerde yürümek, stresliyseniz, kötü hissediyorsanız veya rahatlamak ve anın tadını çıkarmak için biraz zamana ihtiyacınız varsa idealdir.

Stres seviyenizi azaltmasının yanında yağmurda yürümenin 7 faydası daha var:

Yağmurun kokusu zihni yeniler.

Yüksek nem cildi ve saçı nemlendirir ve doğada alkalin durumda olan yağmur cilt ve kafa derisi için faydalıdır.

Japon araştırmacılar, soğuk ve yağmurlu bir havada yapılan fiziksel aktivitelerin, güneşli güzel bir günde yapılanlardan daha fazla kalori ve yağ yaktığını tespit ettiler.

Yağmur damlacıkları havadaki tozu ve mikropları temizler, böylece daha temiz bir hava oluşur.

Yağmurda yürümek insanı asi hissettirir, bu yüzden bir kuralı çiğnemeniz gerektiğini hissettiğinizde yağmurda yürümekten çekinmeyin.

Yağmurda yürümek insanların problemleri başka bir perspektiften görmelerine yardımcı olur.

Yağmurda daha az insan dışarı çıkar bu yüzden yağmur altında yapılan yürüyüşler bize daha özgür ve fazla bir alan tanır, böylece düşüncelerimiz ve duygularımızı özgürce yaşayabilir ve vahşi doğal yaşamın tadını çıkarabilirsiniz (yani vahşileşebilirsiniz 😊).

Bu yedi faydadan sonra artık yağmurda dışarı çıkmaktan korkmayın bu sizlere yeni bir yaşam kaynağı olacaktır. Tabi önleminizi almadan çıkıp kendinizi sırılsıklam etmeyin, sonra zatürre olursanız sorumlusu biz değiliz. 😊

Daha fazla sağlık, psikoloji, stres yönetimi ve kişisel gelişimle ilgili paylaşımlar için web sitemizi takipte kalın.

* Petrichor, yağmur kuru toprağa düştüğünde üretilen dünyevi kokudur. Kelime Yunan petra, “kaya” veya petros, “taş” ve Yunan mitolojisinde tanrıların damarlarında akan sıvı olan ichor’dan türetilmiştir.

 

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Güzel bir yazı. Yağmur sonrası toprak kokusu insanın çok hoşuna giden bir durum. Faydaları konusunda da hiç akla gelmeyen ama okurken evet olabilir denebilecek şeyler. Yazı için teşekkürler

  2. BILGIMSEL.COMDeğerli yorumunuz için teşekkürler. Aslında biraz daha düşünülse yağmurun yağması altında yürümeden bile insan için birçok fayda sağlayabilir. O yüzden yaşadığımız anların farkındalığını yaşamak önemli olan.

  3. KLIO&#39NUN ŞARKISIEvet haklısınız galiba ama yağmurlu havalarda yine normale göre biraz daha sakin oluyor sokaklar, İstanbul artık gerçekten çok kalabalık ve yeşillik için artık çok geç kaldık sanırım o yüzden yeşili görmek için şehrin dışına kaçmaya devam edeceğiz gibi duruyor.

  4. Güzel bir yazı. Yağmur sonrası toprak kokusu insanın çok hoşuna giden bir durum. Faydaları konusunda da hiç akla gelmeyen ama okurken evet olabilir denebilecek şeyler. Yazı için teşekkürler

  5. BILGIMSEL.COM

    Değerli yorumunuz için teşekkürler. Aslında biraz daha düşünülse yağmurun yağması altında yürümeden bile insan için birçok fayda sağlayabilir. O yüzden yaşadığımız anların farkındalığını yaşamak önemli olan.

  6. KLIO'NUN ŞARKISI

    Evet haklısınız galiba ama yağmurlu havalarda yine normale göre biraz daha sakin oluyor sokaklar, İstanbul artık gerçekten çok kalabalık ve yeşillik için artık çok geç kaldık sanırım o yüzden yeşili görmek için şehrin dışına kaçmaya devam edeceğiz gibi duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu