Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Kronik Lupus Yorgunluğuyla Güzel Bir Hayat Yaşamak İçin Tavsiyeler

İnsanlar genellikle yorgun olduklarında, büyük olasılıkla çok çalışmak ya da çok oynamak, gezmek ya da stresli olmak gibi nedenlerden dolayı yorgun olduklarını söylerler. Günümüz yaşamında insanlar çok yoğun günler geçirdiği bir hayat sürüyor bu yüzden yorgunluk sıradan bir durum haline geldi. Ancak insanların anlamadığı şey, yorgunluğun herkes için aynı olmadığı ve standart bir yorgunluğun lupus gibi kronik hastalıkların neden olduğu yorgunluktan çok farklı olduğudur.

Yorgunluk genellikle uyku eksikliğinden kaynaklanır, bu nedenle genellikle iyi bir gece uykusu ile oldukça basit bir şekilde çözülür. Ancak bizim durumumuzdaki insanlara hiçbir uyku yardımcı olmaz, tabi uyuyabilirsek!

Peki, yorgunluk nedir? Üzerinde anlaşmaya varılmış henüz ortak bir tanım olmamakla birlikte yorgunluk seviyesini ölçmek için ‘Piper yorgunluk ölçeği’denilen bir ölçek var. Piper yorgunluğu “hiçbir şey yapmadan nasıl tükendiğimizi açıklayan nadir, anormal veya aşırı bedensel yorgunluk, orantısız veya aktivite veya eforla ilgisiz” olarak tanımlanıyor.

Lupusun sebep olduğu yorgunluk sürekli olarak gelişen bir halsizlik hissidir ve ne kadar uyursanız uyuyun kendinizi yorgun hissedersiniz. İşyerinde çalışmak veya evde bir şeyler yapmak gibi yeteneklerinizi etkiler.

Yorgunluk, lupusun en yaygın semptomlarından biridir. Aslında, lupuslu çoğu insanın hastalıklarının bir noktasında yorgunluk vardır. Hastalar genellikle sürekli yorgunluğun lupusun sebep olduğu tüm semptomların en zahmetlisi olduğunu söylerler. Ağrının en kötü semptom olarak rapor edileceğini düşünürdünüz değil mi! Ancak ağrıyı kısa bir süre için bile olsa hafifletmek için alabileceğiniz bir tedavi vardır ama yorgunluğu azaltabilecek bir ilaç veya tedavi yoktur.

Lupus yorgunluğu aşırıdır ve hayatınızın tüm yönlerini etkileyebilir. Bazen başkalarına basit gelen kıyafetleri giyinmek, yemek hazırlamak, duş almak gibi rutin işler bile imkânsız olabilir.

Bir şey yapmaktan dolayı çok fazla acı çektiğinizi söylediğiniz zaman diğer insanlar sizi anlayabilir ama bir nedenden dolayı bir şey yapmak için çok yorgun olduğunuzu söylediğinizde anlayamazlar. Hiç bu tip yorgunluk çekmeyen insanlar bir şekerleme ile düzelebileceğinizi düşünerek ve kendilerinin de çok yorgun olduklarını düşünerek sizi fırçalayabileceğini zannederler ve bu durum çok sinir bozucu olabilir. Nasıl hissettiğimizi anlayamazlar 10 saat uyuduktan sonra bile yorgun hissediyorsunuz ya da yaptığınız bir iş olmamasına rağmen, duşunuzu almış ve giyinmiş olsanız bile hala kestirmeniz gerekiyor.

Yorgunluk kafa karışıklığı ve hafıza sorunlarına neden olabilir. İnsanlar sık sık onları dinlemiyormuşuz gibi hissediyorlar, bu onları dinlemeyi denemekten yoksun olduğumuz için değil zihinsel olarak düşünceleri işlememizin zor olmasından kaynaklıdır. Sohbete katılmakla aynı şey bir cevap düşünmek yerine söylenenlere ayak uydurmak, bu aktiviteler tüm konsantrasyonumuzu alır. Lupus hastaları genel olarak “lupus beyin sisi” dediğimiz duruma sahiptir, beyin sisi dolayısıyla en basit günlük kelimeleri bile hatırlayamamak mümkündür. Ne yazık ki yorgunluk beyin sisini daha da kötüleştirir. Bu durum lupus hastasının konuşmasını, oluşturduğu cümleleri etkiler ve bazı anlaşmazlıklara sebebiyet verir, bu tip durumlarda çevremizdeki insanların anlayışlı olması gerekir. “Lupus beyin sisi” düşünme performansımızı etkilediği için çalışma performansımızı da etkiler.

Lupus yorgunluğuyla baş etmek, faaliyetlere öncelik vermeniz gerektiği anlamına gelir, aksi takdirde bunalmış hissedebilirsiniz. Planlama genellikle bunun anahtarıdır, başarmak istediğiniz şeylerin listesini yapın, sonra bunları en önemliden başlayarak sıraya koyun. Çok uzun listeler yaparak kendinizi boğmamaya dikkat edin, hayati olan şeylerle başlayın (belki 4 veya 5 şey), daha sonra listedeki görevleri tamamladıkça bir sonraki önemli şeyi ekleyin.

Büyük görevleri daha küçük, daha yönetilebilir görevlere bölün, bu sayede mücadele ederken dinlenebilecek vakit bulabilirsiniz. Bir gün bir iş yapmak için hiç enerjiniz yoksa endişelenmeyin ve kendinizi işi yapmaya zorlamayın, sadece yeniden planlayın.

Hayır demeyi öğrenmeliyiz. Etkinlik davetlerini, başkalarının yardım taleplerini vb. reddetmeniz gerekebilir, kendi sağlığınız için lütfen “hayır” kelimesini kullanın.

Yorgunluk lupus hastaları için neredeyse evrensel bir sorundur ve lupusun en yaygın semptomlarından biridir. Birçok araştırma lupuslu insanların hayatlarını tamamen bozabilecek bir düzeyde yorgunluk yaşadığını göstermektedir. Bu yüzden öğle uykusu bazı insanlar için aldatıcı olabilir gün içerisinde dinlenmek için fazla uyumak geceleri uykusuzluğa yol açabilir. Yapması zor olabilir ancak gün içinde aktif kalır ve günlük bir rutine bağlı kalırsanız enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Birçok hastanın yaşadığı şiddetli yorgunluktan birçok farklı faktör sorumludur ve bu zayıflatıcı lupus komplikasyonuyla nasıl mücadele edileceği konusunda tavsiyelerde bulunmayı zorlaştırır. Yorgunluk anemi, depresyon, ağrı, uyku kalitesi, hastalığın anlık aktivitesi, ateşlenmeler, ilaçlar ve stresten etkilenebilir bu nedenle diğer olası nedenler de göz ardı edilmelidir.

Yorgun hissediyorsanız egzersiz yapmak istediğiniz son şey olsa da enerji seviyenizi artırabilir. Lupus ile ilgili yapılan araştırmalar, düzenli hafif egzersizin lupusun sebep olduğu yorgunlukla mücadelede faydalı olduğunu açıkça göstermiştir. Hafif, düşük ve etkili egzersizin eklemlerinize zarar vermeyeceğini veya lupusunuzun ateşlenmesine neden olmayacağını göstermektedir. Sigarayı bırakmak gibi diğer önlemler de egzersiz yapabilmenize yardımcı olacağı açıktır.

Lupus araştırmacıları tarafından yapılan bir başka araştırma da kilonuzu düşük tutmanın yorgunluğu önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Bu yüzden kilo kaybına dikkat etmeli ve gerekli durumlarda diyetisyene başvurmalısınız.

Arkadaşlarınıza veya meslektaşlarınıza “lupus yorgunluğunu” açıklamak zor ve çoğu zaman sinir bozucudur. Gözle görülebilen bir şey değil bu yüzden hastalar yanlış algılanabilir. Bunu başkalarına açıklamaya çalışmak, dışarıdan bakıldığında son derece iyi görünebileceğinizin anlaşılmasına yardımcı olacağı için faydalı olacaktır, ancak bu nasıl hissettiğinizin bir yansıması olmayacaktır.

Lupus yorgunluğunun mükemmel bir açıklaması için gelecek yazıları takipte kalın.

Lupula yaşam mücadelesine destek verin sizde yaşam hikayenizi ve Lupus tecrübelerinizi paylaşarak bilinçlenmeye destekçi olun.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .