HastalıklarSağlık

Yaşamaya Özen Gösterin

Lupus hayatımın hep en güzel anlarını benden çaldı. Bunu hep bir şeyleri başarmak veya bir sonuca ulaşmak üzereyken yaptı.

Şöyle dönüp baktığımda arkama ne zaman ona kulak asmayıp hayatıma odaklansam ve geleceğim için bir şeyler yapmaya başlasam yaptığım her şeyi kıskanırcasına ortaya çıkıp alt üst etti. Bu hayati tecrübelerimden sonra anladım ki Lupus Kimliğimin Parçası!

Lupus hiçbir zaman unutabileceğiniz, ağrı kesiciler içerek, vitamin hapları alarak hayatınızı yaşayıp onu görmezden gelmeye çalışacağınız bir şey değildir. Siz kendinizi uyutsanız dahi Lupus uyumaz. Ne olursa olsun, kendinizi iyi hissetseniz dahi kendinizi yoracak ve Lupusu kızdıracak hareketlerden kaçınmalısınız, öyle ki sakin yaşamayı öğrenmelisiniz. Etrafınızda aile bireyleriniz sizi tembellikle yargılasa da sizi eleştirse veya size inanmasalar da bütün bunlara kulak asmamalısınız ve hayatınızı lupusa göre yaşamalısınız. Unutmayın otoimmün bir kronik rahatsızlığı olmayan hiçbir birey lupus yorgunluğunu, beyin sisini vb. anlayamaz. Bu hususta sizi sıkıntıya sokacak ve söylemleri ile sizi üzen veya strese sokacak arkadaşlarınız varsa kesinlikle uzak durun ve arkadaşlıklarınızı tekrar gözden geçirin.

Pekâlâ her türlü bireyi gerektiğinde hayatınızdan çıkarabilirsiniz ama ailenizi hiçbir şekilde hayatınızdan çıkaramazsınız onlara uygun bir dille anlatmaya çalışın, doktor kontrollerine beraber gidin ve muayene sırasında doktorunuzdan bilgi almasına müsaade edin. Aileniz er veya geç sizi anlayacak ve size destekçi olacaktır.

Gülümsemek için tüm stres unsurlarını ortadan kaldırın. Lupus hastası bir birey olarak sadece yorgunluk ve ağrı gibi dertlerle mücadele etmezsiniz bunların psikolojik yıkıntılarını da omuzlanmanız gerekir ve gerçekten işin bu kısmı zordur ve stres lupusun ana tetikleyici unsurudur, stres altındaki hiçbir lupus hastası kendini iyi hissetmez ki bilimsel olarak da gülümsemenin ağrıları azalttığı bilinmektedir, bu yüzden sizin stres seviyenizi arttıran her kimse onunla mücadele etmeyi artık bırakın ve hayatınızdan çıkarın. İnanın bu sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ağrı kesiciler ve vitamin haplarının dostunuz olmadığını bilin. Lupus hastalığının dertlerini ağrı kesicilerle yatıştırıp hayatım için bir şeyler yapmaya çalıştığımda belki iki-üç yıl aktif olarak hayatın içinde olmuş olsam da işin sonunda geçirmiş olduğum sert atakların etkisi ile yatakta yaklaşık bir yılımı harcadım ve bu 10 yıllık lupus hayatımda iki defa oldu. Düşünsenize 10 yıllık hastalık hayatımın yaklaşık 2 yılı yatakta geçmiş ve diğer 2-3 yılı bu sürecin etkilerini atmakla geçirmişim ve aktif olarak yaşadığım dönem ise yaklaşık 6 yıl ve bu 3-3 iki parça olarak düşündüğünüzde tüm planların alt üst olduğu ve bir daha toparlana bilirliğinin kalmadığını düşünün, sizce değer miydi?

Sakin bir hayat yaşayın ama hayatınızı yaşayın. Eğer sakin olarak Lupusu üzmeden yaşasaydım 10 yıllık sakin ama aktif bir yaşantım olacaktı ancak şimdi ise tüm yıkıntıları ile birlikte elimde bir 10 yıllık geçmiş var, diyeceğim o ki Lupusla inatlaşmayın onunla iyi anlaşmanın yoluna bakın.

Yaşamaya özen gösterin. Sağlıklı insanlar Lupus yorgunluğunu ve beyin sisini ve Lupusun diğer etkilerini hiçbir zaman tam olarak anlayamayacaklar onlara anlatmaya çalışmaktan vazgeçin, siz umursamaz olmaya alışın, artık hiçbir şeyi kafaya takmayan bir birey olarak yaşamaya özen gösterin.

Lupula yaşam mücadelesine destek verin sizde yaşam hikayenizi ve Lupus tecrübelerinizi paylaşarak bilinçlenmeye destekçi olun. 

Hey merhaba 👋 ben Arif
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Lupusu sizin yazdıklarınızdan daha detaylı öğrendim. İnsanlar düşünmeden çok rahat konuşabiliyor ama herkes kendi yaşadığını kendi rahatsızlığını sadece kendisi biliyor ve stres her yönden insanın en büyük düşmanı

 2. Öncelikle geçmiş olsun Lupus ile olan mücadelinizde kolaylıklar ve şifalar dilerim.Bu detayları bilmiyordum şimdi okuyunca öğrendim.Demek ki bu rahatsızlık stresi sevmiyor ve sakinlik,huzur arıyor.Siz bu hastalıkla anlaşma yoluna giderek en doğrusunu yapmışsınız.Evet haklısınız her tür koşulda yaşamaya özen göstermek,onu ciddiye almak gerekir layıkıyla..Mutlu sağlıklı günler dilerim :)

 3. Evet insanlar teselli amaçlıda olsa bir hastayı veya bir hastalığı diğer bir hastalıkla mukayese etmek gibi bir hataya düşebiliyor ki bazen kendi geçirdikleri kısa süreli hastalıklarla mukayese etmeye çalışıyor, bu inanın çok vicdansız bir davranış tipidir, burada hem hastalık bilinci hem de hasta yakınlarının hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğine dair bilinç oluşması için bir çok yazı yazıyorum ve görüyorum ki her geçen gün birilerine yazdıklarım katkı sağlıyor bu da beni mutlu ediyor, değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim.

 4. İyilik temennileriniz için teşekkür ederim. Lupus veya farklı bir çok kronik rahatsızlık stresi sevmez ve strese karşılık sert tepkiler verebilir, örnek olarak ms hastasının stres altında felç geçirmesi gayet normaldir, stres kronik hastalıkların ana tetikleyici yapı taşlarındandır bizde burada kronik hastalıkla mücadele eden insanlar ve çevresi için bilinçlenmeye destek sağlamaya çalışıyoruz. Yorumunuz ve katkınız için ayrıca teşekkür ederim.

 5. Öncelikle geçmiş olsun Lupus ile olan mücadelinizde kolaylıklar ve şifalar dilerim.Bu detayları bilmiyordum şimdi okuyunca öğrendim.
  Demek ki bu rahatsızlık stresi sevmiyor ve sakinlik,huzur arıyor.Siz bu hastalıkla anlaşma yoluna giderek en doğrusunu yapmışsınız.
  Evet haklısınız her tür koşulda yaşamaya özen göstermek,onu ciddiye almak gerekir layıkıyla..
  Mutlu sağlıklı günler dilerim :)

 6. Lupusu sizin yazdıklarınızdan daha detaylı öğrendim. İnsanlar düşünmeden çok rahat konuşabiliyor ama herkes kendi yaşadığını kendi rahatsızlığını sadece kendisi biliyor ve stres her yönden insanın en büyük düşmanı

 7. Evet insanlar teselli amaçlıda olsa bir hastayı veya bir hastalığı diğer bir hastalıkla mukayese etmek gibi bir hataya düşebiliyor ki bazen kendi geçirdikleri kısa süreli hastalıklarla mukayese etmeye çalışıyor, bu inanın çok vicdansız bir davranış tipidir, burada hem hastalık bilinci hem de hasta yakınlarının hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğine dair bilinç oluşması için bir çok yazı yazıyorum ve görüyorum ki her geçen gün birilerine yazdıklarım katkı sağlıyor bu da beni mutlu ediyor, değerli yorumunuz ve katkınız için teşekkür ederim.

 8. İyilik temennileriniz için teşekkür ederim. Lupus veya farklı bir çok kronik rahatsızlık stresi sevmez ve strese karşılık sert tepkiler verebilir, örnek olarak ms hastasının stres altında felç geçirmesi gayet normaldir, stres kronik hastalıkların ana tetikleyici yapı taşlarındandır bizde burada kronik hastalıkla mücadele eden insanlar ve çevresi için bilinçlenmeye destek sağlamaya çalışıyoruz. Yorumunuz ve katkınız için ayrıca teşekkür ederim.

 9. Geçmiş olsun.Vesileniz ile öğrendim bu hastalığı.Farkındalık için çok iyi bir paylaşım olmuş.Hayatta olan her şeyin sınavımız olduğuna inanırım.Hepimizin farklı biçimlerde sinandigina.Hepimiz için güzel olsun her şey.

 10. VAKT-I DEMSağolun, bilinçlenme oluşturmak gayesi ile bir çalışma içerisindeyim, her insan farklı durumlarla sınanıyor hayatta, malum bu dünya keyif yeri değil, bu bilinçten kopmadan yaşamak gerekiyor. Yorumunuz ve desteğiniz için teşekkürler.

 11. Geçmiş olsun.Vesileniz ile öğrendim bu hastalığı.Farkındalık için çok iyi bir paylaşım olmuş.Hayatta olan her şeyin sınavımız olduğuna inanırım.Hepimizin farklı biçimlerde sinandigina.Hepimiz için güzel olsun her şey.

 12. VAKT-I DEM

  Sağolun, bilinçlenme oluşturmak gayesi ile bir çalışma içerisindeyim, her insan farklı durumlarla sınanıyor hayatta, malum bu dünya keyif yeri değil, bu bilinçten kopmadan yaşamak gerekiyor. Yorumunuz ve desteğiniz için teşekkürler.

 13. Bir çok hastalık için geçerli bu. İnsanlar kendi başlarına gelmeden bir şey anlamıyor. Hatta bunun bir hastalık olduğunu düşünmeden alay eden densizler de pek çok. Ben de çocukluğumdan beri zayıf biri oldum. Bir şeyi yapamadığınızda hep buna bağlıyorlar. Güçsüz, narin yaratılışlı bir insan olmak bile bir alay konusu.

 14. “Seni anlıyorum” diyen insanlara, William Shakespeare şöyle cevap veriyor: “Hissedemediğin bir şeyi anlayamazsın.”Evet gerçekten öyle kendimizden değer biçtiğimizde hiç yaşamadığımız bir duyguyu ne kadar anlayabiliyoruz. "Ateş düştüğü yeri yakar." Bakın çok yakınımızda bir çok hadise oldu İzmir, Azerbaycan hangisini ne kadar içimizde yaşadık, pekala ne kadar süreyle yaşadık veya yaşayabildik.

 15. Bir çok hastalık için geçerli bu. İnsanlar kendi başlarına gelmeden bir şey anlamıyor. Hatta bunun bir hastalık olduğunu düşünmeden alay eden densizler de pek çok. Ben de çocukluğumdan beri zayıf biri oldum. Bir şeyi yapamadığınızda hep buna bağlıyorlar. Güçsüz, narin yaratılışlı bir insan olmak bile bir alay konusu.

 16. “Seni anlıyorum” diyen insanlara, William Shakespeare şöyle cevap veriyor: ”Hissedemediğin bir şeyi anlayamazsın.”

  Evet gerçekten öyle kendimizden değer biçtiğimizde hiç yaşamadığımız bir duyguyu ne kadar anlayabiliyoruz.

  "Ateş düştüğü yeri yakar."

  Bakın çok yakınımızda bir çok hadise oldu İzmir, Azerbaycan hangisini ne kadar içimizde yaşadık, pekala ne kadar süreyle yaşadık veya yaşayabildik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu