Photo by Balu Gáspár on Unsplash

Yaşamaya Özen Gösterin

Lupus hayatımın hep en güzel anlarını benden çaldı. Bunu hep bir şeyleri başarmak veya bir sonuca ulaşmak üzereyken yaptı.

Şöyle dönüp baktığımda arkama ne zaman ona kulak asmayıp hayatıma odaklansam ve geleceğim için bir şeyler yapmaya başlasam yaptığım her şeyi kıskanırcasına ortaya çıkıp alt üst etti. Bu hayati tecrübelerimden sonra anladım ki Lupus Kimliğimin Parçası!

Lupus hiçbir zaman unutabileceğiniz, ağrı kesiciler içerek, vitamin hapları alarak hayatınızı yaşayıp onu görmezden gelmeye çalışacağınız bir şey değildir. Siz kendinizi uyutsanız dahi Lupus uyumaz. Ne olursa olsun, kendinizi iyi hissetseniz dahi kendinizi yoracak ve Lupusu kızdıracak hareketlerden kaçınmalısınız, öyle ki sakin yaşamayı öğrenmelisiniz. Etrafınızda aile bireyleriniz sizi tembellikle yargılasa da sizi eleştirse veya size inanmasalar da bütün bunlara kulak asmamalısınız ve hayatınızı lupusa göre yaşamalısınız. Unutmayın otoimmün bir kronik rahatsızlığı olmayan hiçbir birey lupus yorgunluğunu, beyin sisini vb. anlayamaz. Bu hususta sizi sıkıntıya sokacak ve söylemleri ile sizi üzen veya strese sokacak arkadaşlarınız varsa kesinlikle uzak durun ve arkadaşlıklarınızı tekrar gözden geçirin.

Pekâlâ her türlü bireyi gerektiğinde hayatınızdan çıkarabilirsiniz ama ailenizi hiçbir şekilde hayatınızdan çıkaramazsınız onlara uygun bir dille anlatmaya çalışın, doktor kontrollerine beraber gidin ve muayene sırasında doktorunuzdan bilgi almasına müsaade edin. Aileniz er veya geç sizi anlayacak ve size destekçi olacaktır.

Gülümsemek için tüm stres unsurlarını ortadan kaldırın. Lupus hastası bir birey olarak sadece yorgunluk ve ağrı gibi dertlerle mücadele etmezsiniz bunların psikolojik yıkıntılarını da omuzlanmanız gerekir ve gerçekten işin bu kısmı zordur ve stres lupusun ana tetikleyici unsurudur, stres altındaki hiçbir lupus hastası kendini iyi hissetmez ki bilimsel olarak da gülümsemenin ağrıları azalttığı bilinmektedir, bu yüzden sizin stres seviyenizi arttıran her kimse onunla mücadele etmeyi artık bırakın ve hayatınızdan çıkarın. İnanın bu sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ağrı kesiciler ve vitamin haplarının dostunuz olmadığını bilin. Lupus hastalığının dertlerini ağrı kesicilerle yatıştırıp hayatım için bir şeyler yapmaya çalıştığımda belki iki-üç yıl aktif olarak hayatın içinde olmuş olsam da işin sonunda geçirmiş olduğum sert atakların etkisi ile yatakta yaklaşık bir yılımı harcadım ve bu 10 yıllık lupus hayatımda iki defa oldu. Düşünsenize 10 yıllık hastalık hayatımın yaklaşık 2 yılı yatakta geçmiş ve diğer 2-3 yılı bu sürecin etkilerini atmakla geçirmişim ve aktif olarak yaşadığım dönem ise yaklaşık 6 yıl ve bu 3-3 iki parça olarak düşündüğünüzde tüm planların alt üst olduğu ve bir daha toparlana bilirliğinin kalmadığını düşünün, sizce değer miydi?

Sakin bir hayat yaşayın ama hayatınızı yaşayın. Eğer sakin olarak Lupusu üzmeden yaşasaydım 10 yıllık sakin ama aktif bir yaşantım olacaktı ancak şimdi ise tüm yıkıntıları ile birlikte elimde bir 10 yıllık geçmiş var, diyeceğim o ki Lupusla inatlaşmayın onunla iyi anlaşmanın yoluna bakın.

Yaşamaya özen gösterin. Sağlıklı insanlar Lupus yorgunluğunu ve beyin sisini ve Lupusun diğer etkilerini hiçbir zaman tam olarak anlayamayacaklar onlara anlatmaya çalışmaktan vazgeçin, siz umursamaz olmaya alışın, artık hiçbir şeyi kafaya takmayan bir birey olarak yaşamaya özen gösterin.

Lupula yaşam mücadelesine destek verin sizde yaşam hikayenizi ve Lupus tecrübelerinizi paylaşarak bilinçlenmeye destekçi olun. 

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

Haberdar Olun

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .