HayvanlarSağlık

Evcil Hayvanlarla Yaşamak Sağlığımız İçin İyi Mi?

Birçok hayvan sahibi, hayvan beslemenin onları ne kadar mutlu ettiğinden bahsederler ve bundan bahsederken, hayvan beslemenin sağlığa ve ruha faydalarını bilmezler bile! Yapılan araştırmalar, hayvan beslemenin mutluluktan çok daha fazlasını verdiğini kanıtlamıştır. Özellikle köpek beslemenin kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir.

Evcil Hayvanlar Sağlığınız İçin İyi mi?

İnsanlar, köpek gibi ev hayvanlarını 14.000 yıl önce evcilleştirdiklerinden beri birlikte gelişmiştir. Köpekler ve kediler dünya çapında sevilen yaratıklar ve milyarlarca dolarlık evcil hayvan ürünleri endüstrisi mevcuttur.

Evcil hayvan etkisi denilen şey, evcil hayvan sahibi olmanın daha sağlıklı ve mutlu olacağına dair yaygın inançtır. Birçok çalışma bir evcil hayvanla yaşamanın insan yaşam kalitesini arttırdığı fikrine destek veriyor ancak bu duruma kanıt bulunamadığından bu etki gerçekliğe dayalı ve daha anekdotsal olabilir. Nadir durumlarda evcil hayvanlar kediler yoluyla toksoplazmoz gibi ciddi bozuklukları veya evcil hayvan kuşlarıyla ilişkili otoimmün bozuklukları insanlara geçirebilir.

Bununla birlikte doğal dünyayla temasın birçoğu insan için düşüş yaşadığı bir dönemde, insanların ev hayvanları ile karmaşık ve sevgi dolu ilişkileri sürecek.

Evcil hayvanlar çocuk sağlığı için iyi midir?

Genellikle evet. Çalışmalarda gözlemlenen bazı karışık sonuçlara rağmen, evcil hayvanları olan çocuklar çoğunlukla daha iyi görünüyor. Daha az davranış ve öğrenme problemleri var, daha az huysuz, fiziksel olarak daha aktifler, daha itaatkarlar ve genel olarak sağlıklılar. Ayrıca daha varlıklı ailelerden gelme ve diğer sosyoekonomik avantajlardan yararlanma eğilimindedirler.

Empati duygusu kazandırır

Hayvanlara duyulan sevgi çocuğa, insanın doğanın bir parçası olduğunu anlatır. İnsanlar gibi olmasa da, hayvanın da acı çekebildiğini, üzülebildiği, sevinebildiği, sevgi ve bağlılık hissedebildiği, hastalanabildiği, insanlar gibi bir vücut çalışma sistemi olduğu, hatta benzer organları olduğunu öğrenen çocuk, onu artık tamamen yabancı, dolayısıyla korkulacak bir varlık gibi algılamaz.

Doğum ve ölüm kavramlarını fark eder

Ortalama ömürleri insanınkinden kısa olan birçok hayvan, doğum ve ölümün, birbirinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, insanın da bu döngüye dâhil olduğunu, çocuğun aklında doğallaştırır.

Sorumluluk duygusunu geliştirir

Hayvanın nesneleştirildiği bir ilişki biçimi, tam tersine sonuçlar verir; Hayvanlar, çocuğun zihninde istenildiği zaman atılabilecek bir nesne olarak yer eder. Oysa sağlıklı bir hayvan-çocuk ilişkisi, öncelikle hayvanın, yani kendisi gibi olmayan; ama yine de canlı olan bir başka varlığın sorumluluğunu almayı gerektirecektir. Bu, çocuğun ahlaki gelişiminde önemli rol oynayan, onun mutlak bir ben-merkezci olmasının önüne geçebilen bir etki yapar.

Sosyal Beceri kazandırır

Evcil bir hayvanla oynamak, onunla vakit geçirmek, varlığını kabul ederek onunla iletişim kurmak çocukların sosyal ve iletişim becerilerinin de gelişmesine yardımcı olur.

Sevginin karşılıklı olduğunu keşfeder

Çocuk, duygusal ve maddi anlamda verici olmayı, diğerinden sürekli talep etmemeyi, mutlak alıcı olmamayı da hayvan sevgisi sayesinde öğrenir. Sevgi ve ilgi verdikçe hayvanın, özellikle köpek gibi sadakat duygusu olan canlıların, ona nasıl fazlasıyla karşılık verdiğini gördükçe sevginin erdemini de idrak edecektir.

Evcil hayvanlar hayatımızı nasıl daha iyi hale getirir?

Evcil hayvanlar yalnızlık ve tecrit duygularını hafifleten, sevgi ve olumlu duygusal etkileşimler sağlayabilir. Bir evcil hayvana sahip olmak, çocuklara sorumluluk ve bakım hakkında bilgi verirken, aynı zamanda anlık bir arkadaş ve oyun arkadaşı da olabilir. Evcil hayvan sevgisi, özellikle güvensizlik ve kendinden şüphe duyulan dönemlerde güçlü bir duygusal kaynak olabilir.

Sorumluluk; Evcil hayvan beslemek sorumluluk sahibi bir birey olmanızı sağlar. Sabah akşam mama vermek ve gezmeye çıkarmak, sularını değiştirmek, oyun oynamak, kedi ve köpekleri dönem dönem yıkamak, muhabbet kuşlarına, papağanlara ve köpeklere eğitim vermek gibi görevler siz farkında olmadan hayatınızı şekillendirir ve sorumluluğunuzu artırır.

Mutluluk; Hayvanlarla oyun oynamak, akvaryumdaki balığınızı izlemek, kuşunuzun ötüşlerini işitmek vücudunuzun mutluluk hormonları salgılamasını sağlar. Bu sayede kendinizi daha az stresli, daha çok mutlu hissedersiniz. Bu da tansiyonunuzu düzenleyerek kalp krizi riskini düşürür.

Duyarlılık; Evcil hayvan beslemek daha iyi, daha duyarlı bir insan olmanızı sağlar. Daha ince düşünen ve hareket eden, çevreye ve olaylara daha duyarlı yaklaşan bir kişilik oluşturur. Hatta öyle ki hapis cezası almış suçluların bile hayvanlarla vakit geçirip iletişim kurduğunda davranışlarında düzelme gözlemlenmiştir.

Bir evcil hayvana sahip olmak zihinsel sağlığınızı iyileştirir mi?

Evcil hayvanlar her derde deva olmasa da araştırmalar refakatçi hayvanların zihinsel sağlık sorunları ile mücadele eden insanlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Konfor sağlayabilir, endişeyi giderebilir ve yalnızlık ya da tecrit duygusu önleyebilirler, aynı zamanda bir fiziksel aktivite ve sosyal etkileşim kaynağı olabilirler. Dahası bir evcil hayvan bakımı, bir kişinin kimliğini ve değerini geliştirebilir.

“Evcil Hayvan Etkisi” nedir?

“Evcil Hayvan Etkisi”, evcil hayvanı olan insanların daha uzun ve daha sağlıklı yaşadığı konusunda hızla yayılan bir kavramdır. Birçok kişi, evcil hayvanlarına, stres, düşük kortizol seviyeleri ve daha yüksek seviyelerde dopamin ve oksitosin, yani “aşk hormonu” dahil olmak üzere refah ve sağlık yararları hususunda artışla destek veriyor. Ancak, “Evcil Hayvan Etkisi” nin gerçek olup olmadığını kanıtlamaya yönelik araştırmalar sonuçsuz kalmaktadır.

Bir evcil hayvana sahip olmanın olası olumsuzlukları nelerdir?

Evcil hayvanlar asi olduğunda, bir kişi istenmeyen davranışı yönetemediğinden kendini suçlu veya sinirli hissedebilir. Evcil hayvanlar da kişinin özgürlüğünü kısıtlar, seyahat etmeyi veya spontane geziler yapmayı zorlaştırır. Birinin hayatını kendine eşlik eden bir hayvanla paylaşmanın nihai kayıplarıyla baş etmek de dahil olmak üzere ağır finansal ve duygusal maliyetleri olabilir.

Evcil Hayvan Beslemenin Kanıtlanmış Faydaları

 • Hayvan sahipleri, hayvan beslemeyenlere göre, depresyona daha az yakalanırlar.
 • Evcil hayvan besleyenlerin tansiyonu daha düzenli olur ve stresli durumlarda daha sakin kalabilirler.
 • Hayvanlarla oyun oynamak serotonin ve dopamin salgılatarak, rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlar.
 • Evcil hayvan sahiplerinin zararlı kolesterol seviyeleri daha düşüktür, bu sayede kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalleri de düşer.
 • Evcil hayvan besleyen ve kalp krizi geçiren birinin iyileşme ihtimali daha yüksektir.
 • 65 yaşın üstündeki evcil hayvan sahipleri, hayvan beslemeyen yaşıtlarına oranla, daha az doktora gitme ihtiyacı yaşarlar.
 • Köpek besleyen insanlar daha çok egzersiz yaparlar ve bu sayede daha sağlıklı olurlar. Köpek beslemeyen, kedi ya da balık bile besleyen hayvan sahipleri bile evcil hayvan beslemeyenlere göre daha sağlıklıdırlar.

Evde Evcil Hayvan Beslemenin Zararları

 • Aşıları tam yapılmaz ise evdeki hayvanlarda bulunan pire, parazit, bit, bağırsak kurdu sahiplerine geçme ihtimali yüksektir.
 • Enfeksiyon hastalıklarına rastlanabilir.
 • Aşı olmazsa çocukların bağışıklığının zayıf olduğundan beyin ve göz iltihabı olabilir.
 • Alerji varsa kaşıntı ve anemi gözlemlenebilir.
 • Karaciğer, akciğer, beyin ve göz tutulumları görülebilir.
 • Kene yoluyla hastalıklar size geçebilir.
 • Evde beslenen hayvanların aşıları yoksa, kediler parazitleri tüyleri ile atarlar, dikkat edilmelidir.
 • Aşıları yoksa, hamilelik döneminde çok daha dikkat edilmesi gerekir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

 1. Evde Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tamamlayıcı Sağlık. Arşiv Bağlantısı
 2. Evcil hayvanların çocuklar üzerindeki 5 etkisi. Davranış Bilimleri Enstitüsü. Arşiv Bağlantısı
 3. Evcil Hayvana Sahip Olmanın 7 Faydası. Mahmure – Hürriyet. Arşiv Bağlantısı
 4. Are Pets Good For Your Health? Psychology Today. Arşiv Bağlantısı

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Her bakımdan yararlı bir durum bence de. En basitinden koşulsuz şartsız yanında olacak ve sana ihanet etmeyecek, hayal kırıklığı yaşatmayacak bir arkadaş.

 2. Ben hayvan beslemenin iyi olduğunu düşünüyorum. Ama evde bakabilecek biri değilim, elleyemem. Bahçeli bir evde oturduğumuz için genelde kediler eksik olmaz. Bir ara bir tane dişi bahçeyi doğumhaneye çevirmişti. Epey yavrusuna baktık. Malesef çocuklarımın ikisinin de özellikle kediye ciddi derecede alerjisi çıkınca biraz sıkıntı oldu ama..

 3. Her bakımdan yararlı bir durum bence de. En basitinden koşulsuz şartsız yanında olacak ve sana ihanet etmeyecek, hayal kırıklığı yaşatmayacak bir arkadaş.

 4. Ben hayvan beslemenin iyi olduğunu düşünüyorum. Ama evde bakabilecek biri değilim, elleyemem. Bahçeli bir evde oturduğumuz için genelde kediler eksik olmaz. Bir ara bir tane dişi bahçeyi doğumhaneye çevirmişti. Epey yavrusuna baktık. Malesef çocuklarımın ikisinin de özellikle kediye ciddi derecede alerjisi çıkınca biraz sıkıntı oldu ama..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu