Köşe Yazısı

Yeni Düzen Yeni Bir Hayat Var Önümde

Çok farklı bir dönemden geçiyorum. Her şeyi bir kenara bırakıp yeni bir yaşam tarzına, yeni bir hayata adım atıyorum.

Dün itibari ile doktor kontrolüm vardı. Yıllardır gittiğim poliklinikler önünde her zaman yaptığım gibi sıramın gelmesini bekledim ve ismim çağrıldığında doktorumun yanına gittim.

Dosya numarası söylendi. Dosya masaya geldi, Dosyaya bakıldı. Son kan tahlilleri incelendi. Ve sonuç; artık yapacak bir şey yok, ‘bundan sonra seni çok sık polikliniğe çağırmayacağız.’ üzerimize titreyen ve tedavimle yakından ilgilenen doktorlar artık ölü adam muamelesi yaptılar. Bundan sonra ilaç kararlarını diyaliz doktorumun vereceğini ve diğer organ tutulumlarına karşın arada bir poliklinik kontrolüne gelmemi tavsiye buyurdular.

Lupus son dönem böbrek yetmezliği ile bedenimden ilk organımı çalmıştı. (Aslında iki demeliyim.) Başka organları çalmadan daha dikkatli bir yaşam sürdürmem gerektiğinin farkındayım ve buna yönelik hayatımı kurgulamak üzere planlar yapıyorum.

Sistemik Lupus Eritamatozus bilindiği üzere bağışıklık sistemin vücut içerisinde sistemin kendi organlarına hasar veren bir hastalık çeşidi. Lupusta genellikle eklem tutulumu, kas tutulumu, böbrek tutulumu, kalp tutulumu, sinir sistemi tutulumu, akciğer tutulumu, beyin tutulumu, kan tutulumu gözlenir ancak diğer organlarda tutulum gözlenir. Organ tutulumu olmasa dahi bütün vücut fonksiyonları hastalıktan etkilenir. Beyin sisi, yorgunluk, güçsüzlük, kilo kaybı, uyku düzensizliği ve ağrılar gözlemlenir.

Artık yeni yaşantıma haftanın 3 günü öğleye kadar diyaliz ünitesinde vakit geçirerek geçiyorum. Bu süreçte sizce ne yapıyorum. Evet, tabiki blogla ilgileniyorum. Diyaliz tedavisinden sonra 1-2 saat dinlenmenin ardından hayatıma bakıyorum.

Şuan toparlanma sürecindeyim bu süreç doktorların söylediği üzere 2-3 ay kadar sürecek. Bu sürecin sonunda ise daha aktif bir yaşantım olacak inşallah. Çünkü lupus böbreklerimi benden alarak stresini atmış ve sakinlemiş gözüküyor. Şuan epey bir süre beni rahat bırakacak gibi duruyor. Eğer beni uzun bir süre rahat bırakırsa diyalizin benden aldığı dışında eskiye nazaran daha aktif bir hayatım olacak demektir.

Blog için farklı temada içerikler üretmeye çalışacağım. Köşe yazılarımda çok nadir gündeme değiniyorum. Bir süre daha gündeme bulaşmayacağım ama toparlayayım günlük olarak yazmayı planladığım köşe yazılarında gündemde bahsedeceğim. Sonuçta tek gündem ben değilim. Ama pekala bugünlerde gündem sanırım benim.

Bu blogu böbrek hastası veya lupus hastası tanıdıklarınız varsa kesinlikle tavsiye edin. Çünkü onların bu blogdan kendilerine katacakları çok şey olacak inşallah.

İlgili Makaleler

Bugünlük bu kadar yeter. Sağlıcakla kalın.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu