Köşe Yazısı

Bu İbadeti Gerçekleştirmemiz Canilik, Kurban Kesimine Karşıyız

Katliam dedik, işkence dedik, yobazlık, bu ne aykırılık dedik fakat o kadar katledilen, nesli tükenmekte olan hayvanları görmezden gelip suskun kaldık.

Peki amacımız ne bugünün anlam ve önemi cihetiyle gerçekleştirilen kurban kesme ibadetinin bir sürü aç ve yoksul insanı akıllara getirdiğini ve yardımların en sıcak ve samimi olarak yapıldığını, insanlardaki merhamet ve anlayış kabiliyetlerinin nasıl geliştiğini görmezden geldik.

Kurban ibadetinin yapılırken kurban kesme merkezlerinde veya işi bilen kişiler ya da kurumlar ile yapılması gerektiğini bilmeyen tam olarak dinine bağlanmadan ibadet yapmaya ve sonuçta ortaya çıkan hataları tüm ibadet gerçekleştiren insanlara neden mal ediyoruz?

Bu yaptığımız yanlış değil mi?

Kurban ibadetinin nasıl yapılması ve nerelerde bu ibadeti gerçekleştirmemiz gerektiğini bilmemiz gerekir. Yol kenarında, parklarda hayvanlara işkence yaparak ibadet yapmış olamayız bu yaptığımıza ancak canilik derler bu ibadet için biraz bilinç gerekmez mi?

Günümüz itibariyle gelişen teknoloji ve değişen insanlık kurban kesmeyi herkese mümkün kılamazken işi bilmeden neden hayvanlara işkence ederek ibadeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz bıraksak işin ehli işini yapsa ve ibadetimiz gerektiği gibi yerini bulsa daha güzel olmaz mı?

Hayır ama biz yenilenen, değişen ve bir şeylere uyarlanan insanlık her şeyi biliyoruz dimi? Bu durum biraz komik değil mi? Hayvanlara lütfen işkence etmeyelim ve ibadet yapacaksak uygun bir şekilde yapalım eğer dinimiz bize bunu emrediyor ve biz bu ibadeti gerçekleştirmemiz gerekiyorsa dinimize yakışır şekilde yapmalıyız.

Kurban kesimini desteklemiyoruz.

Evet kurban kesimini desteklemiyoruz fakat neden seri üretimde olan günlük olarak kesilen binlerce hayvanın ne şekilde kesildiklerini göz ardı ederek provoke etmekten çekiniyoruz. Gün geçmiyor ki hayvan katliamına dair bir yazı, video, haber yayınlanmasın bu kadar katliam gerçekleştirilirken susup bu kurban kesimlerinde bilinçsizce yapılan hatalara karşı ayaklanıyoruz peki biz neden bu insanlara bu işin nasıl olması gerektiğini öğretmiyoruz?

İlgili Makaleler

Sadece sosyal platformlarda sesimizi yükseltmek, kışkırtmak için küfürler etmek ne kadar insanlığa yakışı kalıyor?

Biz komşumuz çürüdüğünde kokusundan rahatsız olup yetkililere haber verdikten sonra öldüğünden haberdar oluyoruz.

Biz yapılan katliama sessiz kalıyoruz.

Biz bilinçsiz insanları bilinçlendirmeyip onlara küfürler etmekle yetiniyoruz.

Biz yoksulu sadece bayramlarda hatırlıyoruz.

Biz eğitimin sadece okullarda olacağını zannederek yaşıyoruz.

KİM CANİ KİM KATLİAM YAPIYOR EĞİTİM KATLİAMI YAPARAK İNSANLARI BİR KUTUYA BİR PLATFORMA BİR KAFESE TIKAYARAK YAŞATIYORUZ BİZ İNSANLARI AŞAĞILAYARAK BİZ İNSANLARI HOR GÖREREK BİZ BİRLİKTE YAŞAM NASIL OLUR BİLMEYEREK BİZ SAYGI NEDİR UNUTARAK YAŞIYORUZ.

KİM CANİ KİM KATLİAM YAPIYOR ŞİMDİ DUYGULARIMIZI SAYGIMIZI KİM ÖLDÜRDÜ?

Yazımda tepkim yapılan kesim hatalarına değil onları bilinçlenmesine destek olmayanlara birlikte nasıl yaşanır bilmeyip birbirlerine saygısızca sözler ederek birbirlerini kıranlara tepkim açıkçası duyguların katliamına karşıdır.

2013 yılının Kurban Bayramı öncesinde yazmış olduğum bu köşe yazısında yapılan linç saldırılarına karşı tepkimi dile getirmiştim. Bugün ise bu yazıya tam yedi yıl sonrasında bir ekleme getirerek dünyada hayvanlara yapılan zulümlerden bahsedeceğim. Yine birileri bu gerçekleşen zulümlere gözlerini kapayıp kurban kesimine karşı savaş açacaktır, bende paylaşmak ibadeti olan bu ibadet şeklini paylaşmanın erdemini anlatarak başlayacağım.

“Bir mümin, aç bir mümini doyurursa, Allah da o kimseyi cennet meyveleriyle doyuracaktır. Yine bir mümin, susuz kalan bir mümine bir şeyler içirip susuzluğunu giderirse, Allah kıyamette ona (misk ile mühürlenmiş lezzetli bir içecek olan) ‘Rahîk-ı Mahtûm’dan içirecektir. Yine bir mümin, elbiseye ihtiyacı olan bir mümini giydirirse, Allah da ona cennetin yemyeşil elbiselerinden giydirecektir. (Tirmizî, Kıyâme, 18)

“Güneşin doğduğu her gün insanın bütün eklemleri için sadaka vermesi gerekir. İki kişinin arasını düzeltmen sadakadır. Bir kimseyi kaldırarak hayvanına binmesine yardımcı olman ve eşyasını ona yüklemen sadakadır. Güzel söz de sadakadır. Namaza giderken attığın her adım sadakadır. Yoldaki rahatsızlık veren şeyi kaldırman sadakadır.” (Müslim, Zekât, 56)

“Allah için size sığınan kimseye sığınak olun. Allah için isteyen kimseye verin. Sizi davet edene icabet edin, size bir iyilik yapana karşılığını verin. Eğer onun karşılığını verecek bir şey bulamazsanız, karşılıkta bulunduğunuzu kanaat getirinceye kadar ona dua edin.” (Ebu Dâvud, Zekat, 38)

“Çorba pişirdiğinde suyunu biraz fazla koy, sonra komşularına bak, uygun bir şekilde çorbadan onlara ikram et.” (Müslim, Birr, 143)

Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et.” Bunun üzerine birisi, “Ey Allah’ın Resulü! Eğer mazlum ise yardım ederim, ancak zalimse ona nasıl yardım edeceğim?” dedi. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: “Onu zulümden uzaklaştırırsın veya onun zulmüne engel olursun. İşte bu ona yapacağın yardımdır.” (Buhari, İkrah, 7)

“Sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olmaz” (Tırmizi, Sıfatü’l-kıyâme,59)

“Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları, birbirinizle kardeş olun.” (Buhari, Edeb, 62)

“Her iyilik bir sadakadır.” (Buhari, Edeb,33)

Yardımlaşma ile ilgili birçok hadis yazılabilir, dinimizde yardımlaşmanın yeri çok büyüktür.

Verdikçe sahip olunan malın bereketi, huzur, sevap çoğalır. Dinimizde fakirin zenginin malında hakkı vardır ve zekât farzdır. Dinimizde paylaşmanın yeri bu kadar önemlidir çünkü verdikçe toplumda huzur ve bereket artar.

Paylaşmak, merhamet, şefkat duygularını yitiren toplumlarda insanların insanlara, insanların hayvanlara, insanların doğaya zulmünü açıkça görmekteyiz, bu durum o toplumların vermedikçe kaybettiklerini gösterir. Bu dünyada insanın en değerli olgusu insanlığıdır onu kaybetmekten acı ne vardır?!…

Pekâlâ paylaşmaya, zulmedene dahi vermeye ehemmiyet veren bir dinin mensubu nasıl zalim olabilir? Nasıl bu din katliam yapar? Sizce böyle bir şey mümkün müdür? Bunu iddia edenler o zaman sapkınların ve sapıtılmış olanların ta kendileri değil midir?

Örnek olarak geçen günlerde Çin ‘de köpek festivali yapıldı ve köpeklere yapılan zulmü gördük. Doğu Türkistan da zulüm her gün devam ediyor. Kendi halkı bir çorba parasına çalışıyor ve fakir bir yaşantı mevcut, hakeza Hindistan da durum böyle…

Ancak gidip şöyle bir Küba ve benzeri ülkelere baktığınızda mutluluk oranın arttığını görüyorsunuz, bunun sebebi de yukarıda paylaştığım hadislerde bahsedildiği gibi kardeşliğin, paylaşmanın tesis edilmesi değil midir?!…

Ancak tüm dünya susup seyrederken Müslüman vatandaşın paylaşmak üzere kestiği kurbana tepkiler yağıyor bu gafilce, tarafgirce bir davranış, bir tutum değil midir?

“Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hac 36,37) 

“Kendilerine ait birtakım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun”. (Hac 22/28)

Hz.Âişe’den rivâyet edildiğine göre, Peygamber hanımları bir koyun kesmişlerdi de Resûlullah (s.a.v): “Koyundan ne kadarı kaldı?” diye sordu. Âişe, dedi ki: “Sadece kürek kemiği bölgesi kaldı! Gerisini dağıttık” deyince; Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Küreğinden başka hepsi bize (sevap olarak) kaldı.” (Tırmizi, Kıyame, 33)

Ayetler ve hadislerden de anlaşılacağı üzere kurban kesmek ibadetinde amaç kurban eti yemek değil fakir ve sıkıntıda olan insanların doyurulmasıdır.

Bir kesimin ölümünü beklemeden zevk ve hevesleri için canlı canlı pişirip yedikleri deniz canlılarıyla dolu sofralarından kurban kesimine dil uzatmaları ve bu hususta Müslüman kulun ibadetini kınamaları ne kadar acıdır.

Nitekim mazlumlar ile dertlenmeyen merhamet, sevgi, şefkat gibi duygularını kaybetmiş bir toplumun bu tip gafil ve ahmakça davranışları artık garip gelmemektedir. Nitekim bu tip kişiler dinimiz İslam da bahsi geçen kalbi mühürlenmiş kişilerdir onlar inkâr için her türlü güzelliğe küfrederek kirletebileceklerini düşünürler.

Hayvanlara yapılan zulümler

Bodrum’da kedi ve köpekleri zehirlediler

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesinde 10 köpeğin zehirlenerek öldürülmesi hayvanseverleri isyan ettirdi. Suçluların bulunması istendi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/bodrumda-kedi-ve-kopekleri-zehirlediler/

Bunun adı vahşet! Hırsızlık için 8 köpeği zehirlediler

Diyarbakır ‘da, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, bir çiftlikteki zom cinsi koyunları çalabilmek için 8 köpeği zehirleyerek öldürdü. Çiftlik sahibi Necat Akyüz, “Köpekleri zehirleyenler bizi de zehirleyebilir, can güvenliğimiz yok” dedi.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bunun-adi-vahset-hirsizlik-icin-8-kopegi-zehirlediler-41540507

Edremit’te hayvan katliamı: Köpekleri tavukla zehirlediler

Balıkesir’in turistik beldesi Edremit’te sokaklara bırakılan zehirli tavuk etiyle 6 köpek öldürüldü. Zehirlenen 4 köpek de belediye ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldı. Zehirden etkilenen bir karga da öldü.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/edremitte-hayvan-katliami-kopekleri-tavukla-zehirlediler

Almanya’da her yıl 45 milyon civciv canlı canlı öğütülerek katlediliyor

Almanya Tarım Bakanı Christian Schmidt, yumurta sanayisinde ‘atık’ olarak görülen erkek civcivleri ‘öğütme’ işlemine son vereceklerini açıkladı.

Almanya, yumurta endüstrisinde “atık” olarak görülen erkek civcivleri öğütme makinesine göndermeyeceğini açıkladı. Erkek civcivler, yumurta vermeyeceği gerekçesiyle doğar doğmaz canlı canlı öğütme, yakma, gazla zehirleme, ezme, poşetlerde nefessiz bırakma gibi yöntemler kullanılarak katlediliyor. Sadece Almanya’da öldürülen civciv sayısının 45 milyonu bulduğu belirtiliyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2015/dunya-bunu-konusuyor/almanyada-civciv-katliami-799241/

İran’da korkunç görüntü: Tavuk tüketimi azalınca yüz binlerce civciv itlaf edildi

İran’da tavuk etine talebin azalması nedeniyle yüz binlerce civciv, canlı halde üzerlerine toprak dökülerek itlaf edildi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülere göre bir kamyon kasasında bulunan yüz binlerce civciv önce boş araziye döküldü, sonra kepçeyle üzerlerine toprak atıldı. Civcivlerin itlaf edildiği anların görüntüleri ise sosyal medyada büyük tepki çekti. Koronavirüs nedeniyle tavuk etine olan talebin azalması ve bir günlük civciv üreticilerinin uyarılara rağmen üretimi azaltmamaları nedeniyle civcivlerin itlaf edildiği belirtildi.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/dunya/iranda-korkunc-goruntu-tavuk-tuketimi-azalinca-yuz-binlerce-civciv-itlaf-edildi-3535563

Çin’de köpek yeme festivali yapıldı

Çin’deki köpek yeme festivalinden korkunç fotoğraflar

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/galeri/cinde-kopek-yeme-festivali-yapildi

Hey merhaba 👋 ben Arif
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Bu yazı yazılalı bayağı zaman olmuş ama kurban da yaklaşıyor. Kurban ibadetinin vacip olduğuna inanıyoruz. Hakkıyla yapılmasına da dikkat etmek gerek. Güvendiğimiz kurumlar var. Orada kestiriyoruz biz. İsterseniz alıyor, isterseniz de bağışlıyorsunuz. İlim talebesine gittiği için de ayrıca memnunum. İnsanlar evlerinin arka bahçelerinde ve hatta araba yıkama yerlerinde bile kesmeye çalışıyorlar. Şehir ortamında hoş olmuyor. Köyde yaşasanız olur. Becerikli ise kişinin kendi kurbanını kesmesi tavsiye edilmiş tabi.

  2. Değerli yorumunuz için teşekkürler, bu yazıyı yıllar önce kaleme almıştım, dediğiniz gibi kurban yaklaşıyor ve sanırım bir güncelleme yapıp bu konuyu tekrar gündeme getirmek gerekecek.

  3. Bu yazı yazılalı bayağı zaman olmuş ama kurban da yaklaşıyor. Kurban ibadetinin vacip olduğuna inanıyoruz. Hakkıyla yapılmasına da dikkat etmek gerek. Güvendiğimiz kurumlar var. Orada kestiriyoruz biz. İsterseniz alıyor, isterseniz de bağışlıyorsunuz. İlim talebesine gittiği için de ayrıca memnunum.

    İnsanlar evlerinin arka bahçelerinde ve hatta araba yıkama yerlerinde bile kesmeye çalışıyorlar. Şehir ortamında hoş olmuyor. Köyde yaşasanız olur. Becerikli ise kişinin kendi kurbanını kesmesi tavsiye edilmiş tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu