Köşe Yazısı

Defterin Arka Sayfasında Kime Ne Oldu?

Takip edenlerin bildiği üzere bu defterin yazarlarından biri olan Arif Lupus Hastasıdır. Bu hastalığa bağlı olarak böbrek rahatsızlığı bulunmaktadır. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde Lupus atakları artmış ve buna bağlı olarak hastane ziyaretleri artmıştır. Bu süreçte tedavisi yer yer hastanede yatılı olarak ve ilaç doz düzenlemeleri ile evde devam etmektedir. Bu süreç ister istemez kişisel güç ve fiziksel aktivite yeterliliği gibi etkinliklerinde sınırlamalara sebep olmaktadır. Bu sebepler doğrultusunda yazılarında ve yorumlara cevaplarda gecikmeler yaşanmaktadır.

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz ‘bu hafta tadımız yok’ söylemi bu akışta yaşananların neticesidir. Bu sağlık mücadelesinde ne yaparsanız yapın takdiri ilahi, bazen süreç olumsuz yönde sürüklenebiliyor. Bu haftaki doktor kontrolü kapsamında yazarımıza yaptırılan tetkiklerde sonuçlar belli bir olumsuzluk düzlemindedir. Bu sürecin kontrol altına alınması ve yazarımızın en kısa sürede yeniden aktif bir yaşam heyecanı kazana bilmesi için gerekli müdahaleler yapılmıştır. Yazarımızın genel olarak durumu iyidir. Sadece bu süreçte biraz bu uğraşa kısıtlı olarak vakit ayıra bilmektedir. Genel olarak kitap okumak ve dinlenmek ile meşguldür.

Önümüzdeki süreçlerde daha yoğun bir tedavi günlerine girebilecek yazarımız öncesinde biraz tatil talebinde bulunmuştur. Bu tatil sürecinde yazı içeriği üretip üretmeyeceği ve sonraki tedavi sürecinde yazmak hususunda aktif rol oynayıp oynayamayacağı konusunda şimdiden bir fikir beyan etmek zor gözüküyor. Ancak bu süreçte yapılanların olumlu seyretmesi ve yazarın yaşam enerjisini kazanması durumunda yazarın bir çok içeriği ile sahalara döneceğini söylememiz mümkündür.

Defterde yeni dizgimiz olan ‘Bir Ayet ve Bir Hadis’ her hafta ‘Pazartesi’ ve ‘Cuma’ günleri 08.00’da 31 Mayısa kadar yayına girecek şekilde çizelgesi ayarlanmıştır. Mümkün olan en kısa zamanda 31 Mayıstan sonrası için çizelge oluşturulmaya çalışılacaktır.

Bu tarzda ‘Bir Kıssa Bir Hisse’ gibi bir içerik oluşturulmak ve sürekli kalmak istenmektedir ancak böyle bir oluşumun özgün bir şekilde oluşturulması zorlu bir süreç olup ayrıca bu tip paylaşım yapan mecraların çok olması sebebiyle şuan böyle bir yapı girişiminden vazgeçilmiştir. Yazarımız kendi not defterinde bulundurduğu şekilde ‘ayet’ ve ‘hadisleri’ konu veya her hangi bir kavram bağlılığı olmadan oluşturma sırasına göre sıralamış bu doğrultuda ‘Bir Ayet ve Bir Hadis’ dizgisini paylaşıma hazırlamıştır.

Daha önce bahsi geçen ‘Kitap Atölyesi’ adlı dizgimizin çizelgesinin ilk konuğu 1 Nisanda saat 16.00’da yayına girecek şekilde oluşturulmuş olup, peşi sıra 4 hafta boyunca kendi gününde yayına girecek içerik ayarlanmıştır. Ondan sonraki içerikler için şimdiden laf söylemek ‘horozun erken ötmesi’ misali olacaktır. Ancak yazarın yorumunu yazmak arzunda olduğu kitapların varlığı bilinmektedir. Bu kapsamda okuduğu kitapları bol bol karaladığını gözlemlemekteyiz.

‘Her Lokmada Ölüyoruz’ dizgisi kapsamında yayına girecek olan içeriklerin ilki bu yazı yayına girmiş olduğunda yayına girmiş olacaktır. Dizginin ilk yazısının yayın günü 4 Mart olup diğer yazıları 2 hafta boyunca kendi gününde devam edecektir. Ondan sonraki içeriklerin çalışmaları şuan için yarım kalmış durumdadır. Yazarımız ilgilenebildiği anda bu dizgiyi tamamlamak için tüm gayretini sarf edeceğini bizlere aktarmıştır.

Daha önceki ‘Defterin Arka Sayfası’ yazılarımızda belirttiğimiz ve geri bildirimler topladığımız blog geliştirme yazıları kapsamında yazarımız bloggergelisiyor.blogspot.com.tr adresini açmış olup ‘CÖMERTBİLGE’ defterinde bulunan içerikleri oraya aktarmıştır. Bu defter üzerinde gerekli çalışmaları oluşturup testlerini yaparak bu defterde ‘Blogger Gelişiyor’ dizgisi ile sizlere aktarmak niyetineyiz. (‘Blogger Gelişiyor’ defterinde kullandığımız gibi haber sitesi temalarını pek sevmemekteyiz ancak bu tip temaların getirilerinin de bilincindeyiz. Böyle bir temaya geçiş düşünmüyoruz ancak bu temanın bazı fonksiyonel kısımlarının bu deftere aktarılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Not: Defterde kullanılmış olan temalar ücretli olup telif haklarına tabidir, kopyalanamaz ve çoğaltılamaz.) Bu defterin temasında güncelleme olarak bilgisayardan giren kullanıcılar için 4 sütunlu görünüme geçiş yapılmıştır.

Yazarımız 11 Martta gerçekleştirilecek olan ‘Dünya Böbrek Günü Konferansı’ ile bir böbrek hastası olarak yakından ilgilenmekte olup online yayın üzerinden takip etmeyi arzulamaktadır. Eğer takip edebilirse yazar derlediği notları detaylandırmaya ve böbrek hastaları için faydalı bir içerik hazırlamaya niyet etmektedir. Bu içerik mümkün olursa muhtemel bu kapsamda, ‘Her Lokmada Ölüyoruz’ dizgisinin hemen sonrasında yayınlanması için çizelgeye eklemek gayesinde olacağız.

İlgili Makaleler

Bu süreçte birçok bu tip mecra sahibi dostlarının, paydaşlarına ziyaretten yoksun kalacak olan yazarımız bu yönde siz paydaşların ve okurların anlayışına sığındığını ve bunu telafi edeceğini bize aktarıyor ve anlayışınız için teşekkürlerini bildiriyor.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

32 Yorum

  1. Çok geçmiş olsun… Siz yeter ki iyi olun, biz yazılarınızı okuyup takip ederiz… İçerikler şu an için çok faydalı ilerliyor. Siz iyileşin daha da güzel gelişecek eminim… Çok geçmiş olsun tekrardan bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle…

  2. Sağlıktan öte hiçbir şey yok.. Siz iyi olun gerisi çok da önemli değil. Dua önemlidir ve dualarım sizinle, Rabbim acil şifa versin.

  3. Çok geçmiş olsun… Siz yeter ki iyi olun, biz yazılarınızı okuyup takip ederiz… İçerikler şu an için çok faydalı ilerliyor. Siz iyileşin daha da güzel gelişecek eminim… Çok geçmiş olsun tekrardan bir an önce sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle…

  4. Sağlıktan öte hiçbir şey yok.. Siz iyi olun gerisi çok da önemli değil. Dua önemlidir ve dualarım sizinle, Rabbim acil şifa versin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu