Köşe Yazısı

Bilene Samimi Birliktelikler de Var Hayatta

İki yabancı birlikte ama yalnız…

Sorsam aşkın tanımını yapar mısınız? Adı konamamış birlikteliklerde aşk arar mısınız? Peki ya sadakat…

Uzun süreli birlikteliklerde ne kadar bireyleri tanıdık peki?

Kir perdeyi kaldırmadan gözükür mü?

Sorular sorular…

Bir gerçek var ki bir bireyi tanımak onunla sohbet etmek, oturup kalkmak değil yıllar geçse bile, ortak paydaları paylaşmak varsa zaten mümkün peki ortak olmayan paydaları paylaşmak.

Her bireyin öznel hayatında düşünce dinamikleri farklı işlerken yuvarlak masa etrafında aynı konu üzerinde konuşabilir hatta ortak bir payda da buluşa bilirken, o öznel olan düşünceler hiçbir zaman gün ışığına çıkmayabilir peki ya bu ortak olmayan paydaları, öznel düşünceleri birlikteliklerimizde hiç teste tabi tuttunuz mu?

Maske adlı bir deneme, hikaye karışımı yazmıştım ana temel konu insanların gözükmek istedikleri maskeleri taktıkları ve o kişi formuna büründüğü hakkında idi ve bu bireylerin yüzlerce giydikleri maske ile çarpık düştükleriydi. Şimdi soruyorum okur kaç tane masken var hiç düşündün mü?

Giriş cümlem aşk temelli gibi gözükse de bu arkadaşlık, dostluk gibi birliktelikler içinde, iş hayatında ki birliktelikler için de geçerlidir.

İlgili Makaleler

Peki birliktelikler boyut değiştirebilir mi, mesela arkadaşlık ilişkisi dostluğa ve ya sevgiliye ve ya evliliğe, pekala bu sorunun cevabı evet bu mümkün tabii dönüşmeme durumu da var ama konu aldığımız durum dönüşüp dönüşemeyeceği şimdi böyle bir geçiş mümkün peki bunun tam tersi evlilikten, sevgiliye ve ya dostluğa ve ya arkadaşlığa pekala bu durum daha zor gözüküyor. Bu durumu başarabilen zaten çok nadir insan var ve bu tip birliktelik düzey değişiklikleri yaşayan bireylerinde ilişkisi uzun sürmüyor en son tamamen koptuğunu gözlemliyoruz, peki ama neden?

İlişki düzey sıralamasında arkadaş olunmadan dost olunmuyor değil mi? Peki ama bu durum evlilik gibi ciddi bir müessesede nasıl mümkün oluyor, nitekim bu tip başlangıçların evlilik süresi kademeli birliktelik geçiş süreçlerinden daha uzun süreli sürdüğünü gözlemliyoruz. 

Bu nasıl oluyor sizce?

Maskeler…

Parçaları birleştirelim bireyler sürekli maskeleri takıp bir araya geliyor ve bu maskeli hallerine alıştıktan sonra maskeler kalktığında şu tip söylemler çıkıyor; “evlenmeden önce öyle demiyordun ama”, “senin huyun mu değişti”, “seni artık tanımakta zorluk çekiyorum”,… ve süreç pek fazla sürmeden sonlanıyor ve genel olarak depresif sonuçlar gözlemliyoruz.

Diğer birliktelik sürecine bakalım.

Bu birliktelik süreci için bir araya gelen bireyler ciddi olarak sonuç odaklı bir araya geldiklerinden pek fazla maske takınmazlar, anlaşırsak olur, anlaşamazsak olmaz bilincindedirler ve bağlayıcı bir durum olmadığından sonucun olumsuz olması karşılıklı bireyleri üzmeyecektir. Bu tip evlilik tablolarında olumlu biten tablolarda tanıma süreci etkin olmuş (sevgi bağı kurulmuş) ise çok uzun süreli birliktelikler gözlemliyoruz ve ya tam tersi bu görüşmeye katılan bireylerden herhangi biri ve ya ikisi ciddiyetini kaybetmiş ve sürece maskeleri ile katılmışlar ise ve sonuç olumlu bitmiş ise evlilik sonrası süreç çok kısa sürüyor ve birliktelik görülüyor. Bu tip biten ilişkiler kandırıldık algısı ile sonlandığında daha farklı bir tablo ile karşılaşıyoruz fakat bu kırgınlık ah salak kafam söylemi ile pek uzun sürmeden geçip sona eriyor.

Maskeler, maskeler…

Birliktelik kurmak zor bir eylem türü ne olursa olsun ancak sonlandırmak bazen bu kadar kolay olmamalı. 

Bazen bilinçli gerçekleştirdiğiniz eylem ile bir ilişkiyi sonlandırabilirsiniz ve o zaman o birlikteliğin kalitesini yani sadakati, sevgiyi gözlemleyebilirsiniz. 

Tabii bazen bazı birliktelikleri ne yaparsanız yapın bitmez, kavga da yapsanız, kandırsanız ve ya karşı bireyin kabul etmeyeceği bir şey her ne ise tabi bu hata olmalı ve ya bilinçli test olmalı yoksa kimse dostunu dolandırmaz.

Ama, son olarak.

Bazen bazı birliktelikleri ne yaparsanız yapın bitmez.

Nasıl bir birliktelik mi bu? :)

Aile

17.10.2018

Hey merhaba 👋 ben Arif
Tanıştığımıza memnun oldum.

Her ay, gelen kutunuza harika içerikler almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Başlık ilgimi çekince girip okumak istedim. Bu konular hakkında çok fazla bilimsel makale ve kitaplar kurcalamışlığım vardır. İnsan birliktelikleri hem karakteristik hem de psikolojik açıdan gözlemlenebilecek durum. Kişi çok iyi ve uyumlu olsa dahi psikolojik açıdan yaşadığı yoksunluk onu sorunlara ve nihayetinde yalnızlığa sürükleyebilir. Öte yandan tam tersini düşünün, yine sorunlara yol açacaktır.her şeyin başı da hem niyet, hem samimiyet. Samimiyetten kastım da maskesiz, olduğumuz gibi birer birey olabilmek. Çünkü sadece aile olmak, gerçekten AİLE olabilmek olmayabiliyor. İki tarafın fikir ve beklentilerine cevap vermeyi göze alan kişilerin bu beklentilerin ardına sığınmadan aile olabilmesi… ya da eş, ya da yoldaş, ya da dost… Hiç fark etmez. Tüm ilişkilerde böyle bu sanırım.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Başlık ilgimi çekince girip okumak istedim. Bu konular hakkında çok fazla bilimsel makale ve kitaplar kurcalamışlığım vardır. İnsan birliktelikleri hem karakteristik hem de psikolojik açıdan gözlemlenebilecek durum. Kişi çok iyi ve uyumlu olsa dahi psikolojik açıdan yaşadığı yoksunluk onu sorunlara ve nihayetinde yalnızlığa sürükleyebilir. Öte yandan tam tersini düşünün, yine sorunlara yol açacaktır.

    her şeyin başı da hem niyet, hem samimiyet. Samimiyetten kastım da maskesiz, olduğumuz gibi birer birey olabilmek. Çünkü sadece aile olmak, gerçekten AİLE olabilmek olmayabiliyor. İki tarafın fikir ve beklentilerine cevap vermeyi göze alan kişilerin bu beklentilerin ardına sığınmadan aile olabilmesi… ya da eş, ya da yoldaş, ya da dost… Hiç fark etmez. Tüm ilişkilerde böyle bu sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu