Köşe Yazısı

Zaman Aşımına Uğramış Duyguları Noterden Tasdik Edemez Kuklalar

Zamanın hastalığı olan duygusuzluk üzerine insanların bulunduğu durum hakkında bazı tespitleri içerir.

Dizgi: Kelime Oyunu [13]Kelimeler: İlginç, Kukla, Zaman Aşımı, Noter, Puan
Konu: Kuklaya Dönmüş İnsanlar ve Duygu Durum Bozuklukları  
Kelime Sahibi: Uyuşuk HayalperestUyuşuk Hayalperest
Konu içerikli yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İlginç bir zaman diliminde yaşıyoruz, kukla gibi, donuk ve zamansız, yalan söylesek burnumuz uzuyor, Pinokyo gibi, amansız. Zaman aşımına uğramış bir neslinin noterden tasdikini yapamazsın.  Bizim devrimiz tükenmiş, her yer, her yer gözün alabildiğince orman, gözün alabildiğince ağaçtır. Birin dalı diğerine değse hemen çatırdar, azcık rüzgar esi verse uğuldama duyarsın.

Bu kuklaları kim oynatıyor, bilemiyorum ama düşünmeden edemiyorum. Vücudunun diğer uzuvları gibi kalbide tahtadan olan bu varlıklar.  Kimdir bunlar? Tam da burada işte tam benliğimizin içerisinde, evet, işte onlar biziz. Bu devrin insanları; zaman aşımına uğramış duyguların olguları.

Kukla Rıza noterden duygularını temin etmeye gidiyor, verdiği puanlar karşılığında ona bir villa tapusu tasdik ediyorlar. Bu değeri milyonlarca puan ile ölçülecek villa onu kuklalar arasında değerli kılacak. Aslında şöyle dışarıdan bakılsa bu durumun ilginçliği ortaya çıkacak.

Kaç puan ulan bir kukla? Harbi kaç puandı bir kukla? Kaç puanlık kuklalardık? Bir çok ağacı katlederek var etmedik mi? Bir kukla kaç ağaç? Zaman aşımına uğramış duyguların esiri bir çok kuklanın sergilediği bu sahne gerçekten kaç puan eder? Peki bu puanlar nereye kadar geçerliliğini korur?

Cevaplanacak bir çok soru olabilir. Aklımıza gelen veya gelmeyen, söylemeye cesaret edip edemediğimiz bir çok soru, bu sorulara hangisi çıkıp bir cevap arayacak. Gözün alabildiğince odun ama cansız ve suyu çekilmiş kuru odunlar.  Hepsi hareket halinde bir yerden bir yere gidiyorlar. Kim taşıyor bunları ve umarsızca ne yapıyorlar, bu kadar. Her gün ve her gün istisnasız hangi sahnede hangi oyunu sergiliyorlar.

Bu yapılar çok kırılgan gözükse de fırınlanmış ahşabın sağlamlığına ve yaş ağacın esnekliğine sahip olmayı başarabiliyorlar. Bunu pekala nasıl başarıyorlar? Bu zaman aşımına uğramış bir çok kavramın ürünü değil midir?

Artık olan olmuş, noterden puanları vererek devraldığınız bir villa gibi isteseniz de zaman aşımına uğramış kavramları geri alamazsınız. Artık kukla gibi yaşamaya mecburuz, yalansız. Evet, yalansız. Çünkü hiç bir duygunun yaşanmadığı bir yerde kötü bir duygu veya çekinmek gibi kavramların konuşulması da imkansız. Pekala, çekinmediğin bir ortamda istediğin haysiyetsizliği sergileyebilirsin, yalansız.

İlgili Makaleler

Artık atmosfer ötesine dahi karıştığımız bir dönemde, atmosfer ötesinden yönetilen kuklalar. İlginç değil mi? Bir haber sonrasında eve kapanmalar.

Ortada bir hikaye veya bir masal yok, bu haftanın kelimeleri üzerine yazmak için pek iştah da yok. Sorumlusu kelimeler değil veya başka bir şey, bu hafta pek tadım yok. Normalde günler öncesinden yazıp, yayın akşına koyduğum yazıyı en azından günü şaşmasın diyerek bir şekilde yazma uğraşıdır. 

Bazı şeyler çok istesek de, çabalasak da iyiye gitmeye biliyor. Nehrin akışına karşı yüzmeye çalışmakta maalesef yorucu olabiliyor. En kötü tablo ise kendini nehre bırakmak, sanırım. Yüzme bilsen de bilmesen de seni sürükleyen nehir elbet bir yerlerde seni boğar. Bu boğulmamak mücadelesi ve kıyıya varmak için verdiğim, tabiri caizse, savaş güzel neticeler vermiyor. Bir çok taktik ve bir çok gard hepsi yıkılıp gidiyor.

Bu yaşanılanlar ve duygu durumların olgusuyla farklı yazılar ortaya çıktı. Erken konuşmak ve yanılgıya düşmemek için şimdilik susmayı yeğlemek ve zamanın akışına bırakmak istiyorum. Tabi bu hikayeyi, zaman aşımına uğratmadan, yazıları gündeme taşıyarak, canlandırarak, söylenmesi gerekenleri söyleyerek, sonlandırmak istiyorum.

Abdul Arif Kerim ÇALIŞKAN

Dünyayı kelimelerle ifade etmeye başladığımdan beridir harflerle hemhal biriyim. Mekatronik temelli eğitim hayatımın perspektifinden ağaçların, çiçeklerin, hayvanların mekanizmalarını çözmek üzere tefekkür etmekteyim.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Yorumlara henüz cevap veremedim, ağaç ev sohbetlerinde paylaşılmış yazıları gezdim ama gezmediklerim varsa gezeceğim, inşallah. Kelime oyunu yazılarını da merak ediyorum, bu hafta sonuna kadar onları da okurum, inşallah. Sağlıcakla kalın. Esen kalın.

 2. Bu kelimelerle bence gayet güzel bir yazı olmuş tadım yok demişsiniz ama yazınız güzel bence… Güzel hikayeler bekliyoruz sizden :))

 3. Ilginç olan ne biliyor musunuz…Yazının ilk cümlesini benimde aynı şekilde düşünmem. Ama o şekilde kullanmadım.Ilginç zamanlardı cümlesi. Bazı insanlar cidden kukla olmalı ama. Cidden.:)

 4. Yorumlara henüz cevap veremedim, ağaç ev sohbetlerinde paylaşılmış yazıları gezdim ama gezmediklerim varsa gezeceğim, inşallah. Kelime oyunu yazılarını da merak ediyorum, bu hafta sonuna kadar onları da okurum, inşallah. Sağlıcakla kalın. Esen kalın.

 5. Bu kelimelerle bence gayet güzel bir yazı olmuş tadım yok demişsiniz ama yazınız güzel bence… Güzel hikayeler bekliyoruz sizden :))

 6. Ilginç olan ne biliyor musunuz…
  Yazının ilk cümlesini benimde aynı şekilde düşünmem. Ama o şekilde kullanmadım.
  Ilginç zamanlardı cümlesi.
  Bazı insanlar cidden kukla olmalı ama.
  Cidden.
  🙂

 7. Bir yerlerde bir şekilde aynı cümleleri tahayyül ediyor olmak, kim bilir aynı anda kaç kişi aynı şeyi düşünüyor. Yoksa kendiniz yazmayıp telepati ile bana dikta mı ettiniz. :)) Yorumunuz ve katkınız için teşekkürler.

 8. Bir yerlerde bir şekilde aynı cümleleri tahayyül ediyor olmak, kim bilir aynı anda kaç kişi aynı şeyi düşünüyor. Yoksa kendiniz yazmayıp telepati ile bana dikta mı ettiniz. :)) Yorumunuz ve katkınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu